REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Na dawnym dworcu w Pyskowicach - Stacja Kultury

  • Autor: PAP
  • 28 lut 2018 14:38
Na dawnym dworcu w Pyskowicach - Stacja Kultury
fot. unsplash

Sala koncertowa, audioteka i videoteka z kawiarnią, a także nowoczesna poczekalnia dla korzystających z centrum przesiadkowego powstaną w budynku nieczynnego dworca w Pyskowicach na Śląsku – podał w środę Urząd Miejski.

REKLAMA

Jak poinformowano, po wieloletnich negocjacjach z PKP SA sfinalizowano właśnie nieodpłatne przejęcie budynku nieczynnego dworca przy ul. Wolności, położonego na działce, do której gmina Pyskowice uzyskała prawa użytkowania wieczystego.

Za kwotę blisko 400 tys. zł zakupiono też prawa użytkowania wieczystego przyległej działki, która niezbędna jest do realizacji całości projektu. Docelowo powstaną na niej parkingi.

Jeszcze w styczniu gmina wykonała i złożyła wniosek o dofinansowanie pn. "Stacja kultury - Adaptacja dworca kolejowego w Pyskowicach celem aktywizacji gospodarczej, kulturalnej i społecznej". Pyskowice ubiegają się o ponad 1,1 mln zł na ten cel z unijnych środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Gotowy jest już projekt funkcjonalno-użytkowy. Przy zachowaniu funkcji transportowej, którą gwarantować będzie nowoczesna, bezobsługowa poczekalnia, w budynku znajdą się m.in. sala koncertowa, audioteka i videoteka z kawiarnią, pomieszczenia multifunkcyjne przeznaczone dla organizacji pozarządowych oraz sale warsztatowe.

Przy dworcu powstać ma także centrum przesiadkowe. Aktualnie przygotowywany jest projekt, który ma zostać złożony jeszcze w tym roku, gdy tylko właściwy konkurs na dofinansowanie zostanie ogłoszony.

Jak szacują pyskowiccy urzędnicy, biorąc pod uwagę czas rozstrzygnięcia konkursów, a także zakres całości projektu i planowany montaż finansowy, prace zostaną podzielone na etapy, a ich realizacja trwać może od 2 do 5 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie