×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Na finiszu remont Domu Kultury Chwałowice

  • Autor: PAP
  • 27 lut 2023 13:44
Na finiszu remont Domu Kultury Chwałowice
Na finiszu remont Domu Kultury Chwałowice, fot. shutterstock

Liczący 65 lat Dom Kultury Chwałowice odzyskuje dawny blask – kończy się remont gmachu, który będzie kosztował ponad 6 mln zł. Remont placówki konieczny był ze względu na stan techniczny i estetyczny obiektu. Ma być oddany do użytku w marcu.

REKLAMA

Jak podał rybnicki magistrat, w ramach prowadzonych prac wykonana została m.in. nowa aranżacja sali widowiskowej, remont ramp i schodów zewnętrznych, remont pomieszczeń piwnicznych, izolacje przeciwwilgociowe czy wentylacja mechaniczna. Nowy wygląd zyskała również elewacja budynku.

- Prace budowlane w chwałowickim domu kultury są na ukończeniu. W tej chwili finalizowane są prace wykończeniowe, malarskie oraz konfiguracyjne instalacji zabudowanych w ramach modernizacji obiektu - powiedział dyrektor Centrum Inwestycji UM Jacek Hawel. Jak dodał, zakończyły się już prace zewnętrzne związane z elewacją budynku, rampami dojazdowymi czy schodami wejściowymi do budynku.

Zakończenie prac i oddanie obiektu do użytkowania przewidziane jest na marzec. Jak zaznaczają urzędnicy, dobiegająca końca rewitalizacja znacząco wpłynie na poprawę komfortu gości, a także na jakość warunków pracy pracowników instytucji i grup artystycznych działających przy placówce. Dyrektorka Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach Karina Abrahamczyk-Zator zapowiada, że uroczyste otwarcie budynku będzie połączone z jubileuszem 65-lecia tej placówki.

- Przyznam, że jedną z największych metamorfoz przeszła sala widowiskowa, czyli serce budynku, która w końcu uzyskała swój blask. Urzeka klimatem i swą kameralnością, a to za sprawą nowych foteli, nowej podłogi na widowni, nowego oświetlenia, nowego okotarowania czy nowych urządzeń scenicznych. Docelowo na sali znalazło się 188 foteli, a amfiteatralna konstrukcja widowni daje pełną widoczność na scenie, co docenią zarówno widzowie jak i artyści - powiedziała Karina Abrahamczyk-Zator.

Kompleksowa modernizacja sali widowiskowej, czyli najważniejsza część remontu, objęła m.in. poprawę akustyki, w tym przygotowanie stanowiska dla akustyka, modernizację instalacji wentylacji oraz wyposażenie sali w klimatyzację, wymianę podłogi i zmianę nachylenia widowni, by w ten sposób poprawić widoczność sceny. Ponadto wymienione zostały siedziska, oświetlenie, wraz z przygotowaniem stanowiska dla oświetleniowca, wykonano instalację oświetlenia przypodłogowego za kulisami sceny. Sala pozbawiona została barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami.

Dyrektorka wyraziła przekonanie, że po zakończonym remoncie Dom Kultury Chwałowice stanie się jeszcze nowocześniejszą instytucją edukacyjno-kulturalną. "Ta zmiana ma charakter dla nas spektakularny, pozwala rozszerzyć dotychczasowy zakres i formułę działania instytucji. Dodatkowo przysłuży się również dla osób ze szczególnymi potrzebami, będzie bardziej dostosowana do ich potrzeb, co zwiększy ich dostęp do naszej oferty kulturalnej. W naszym odczuciu, w odczuciu pracowników Domu Kultury sala widowiskowa robi wrażenie" - podkreśliła.

Prace remontowe wykonuje wybrane w przetargu konsorcjum firm. Koszt prac wynosi prawie 6,3 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!