×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Na finiszu remont zabytkowych łódzkich willi

  • Autor: UM Łódź
  • 02 gru 2021 14:51
Na finiszu remont zabytkowych łódzkich willi
Na finiszu remont zabytkowych łódzkich willi, fot. UMŁ

Na ostatniej prostej jest już remont zabytkowych wilii przy ul. Moniuszki 3 i 5 w Łodzi, w których powstaną – odpowiednio – siedziba Wydziału Kultury UMŁ i Mediateka Me-Mo.

REKLAMA

W obu obiektach trwają obecnie prace wykończeniowe: układanie posadzek, montaż oświetlenia, malowanie ścian, instalacje wyposażenia technicznego.

– To jedna z trudniejszych, ale bardziej satysfakcjonujących inwestycji, jakie realizujemy. Dziś budynki wyglądają jak nowe, a do niedawna były po prostu w ruinie. Mamy tu całkowicie wymieniony układ konstrukcyjny i odnowione elewacje z licznymi detalami architektonicznymi. Pokrycie dachowe jest wykonane ściśle według wytycznych konserwatora zabytków. A gmach Mediateki został wyposażony w instalację BMS, czyli centralny system zarządzający energią, oświetleniem, klimatyzacją i wentylacją – dodaje Tomasz Zagozda, kierownik budowy.

Po wschodniej stronie posesji przy ul. Moniuszki 5 powstaje ogród, w którym rosnące tam drzewa otoczy efektowna rozeta z bukszpanu i roślin ozdobnych oraz trawnik z wysiewkami cebulicy. Mur od południowej strony pokryje ozdobne pnącze. 

Zielony woonerf przy Moniuszki

Prace trwają też na samej ul. Moniuszki. Wykonano już granitowy chodnik oraz krawężniki po północnej stronie ulicy, na odcinku od ul. Piotrkowskiej do ul. Hotelowej. Trwa oczyszczanie stropu piwnicy budynku YMCA, która znajduje się w pasie drogowym (zostanie zabezpieczony przed wilgocią). Ulicę czeka wymiana nawierzchni, montaż nowego oświetlenia i zazielenienie jej bogatą roślinnością – 26 drzew oraz blisko pół tysiąca krzewów. W zieleńcach w ciągu ulicy Moniuszki i przed gmachem YMCA posadzone zostaną krzewy lilaka oraz hortensji krzewiastej, a w ozdobnych gazonach będzie rosła rozplenica japońska odmiany „Hameln".

Przebudowa ulicy Moniuszki i remont budynków pod numerem 3 i 5 to część większego projektu, który obejmuje remont zabytkowej fabryki przy ul. Tuwima 10 oraz przebicie międzykwartałowe łączące ul. Tuwima z ul. Moniuszki. Koszt całości inwestycji to 36,25 mln zł.

Nie tylko rewitalizacja

Równolegle toczy się na ul. Moniuszki jeszcze jedna, choć już prywatna inwestycja. Generalny remont przechodzi zespół willowy przy ul. Moniuszki 6/8 przebudowywany na przestrzenie biurowe i apartamenty.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie