×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Na jakie innowacyjne technologie stawia Q22?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • Opublikowano: 14 cze 2016 10:55
  • Zaktualizowano: 14 cze 2016 11:02

Budowa warszawskiego biurowca Q22 dobiega końca. Infrastruktura 155-metrowego budynku to szereg zaawansowanych technologicznie nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest innowacyjny system paneli fotowoltaicznych.

REKLAMA

Innowacyjne rozwiązanie, uwzględniające specyfikę budynku, przygotowała firma Maybatt. Jego oryginalność polega na zintegrowaniu ogniw fotowoltaicznych z fasadą, przy zachowaniu przezierności - technologii BIPV (Building - Integrated Photovoltaics).

- Chcieliśmy, aby można było patrzeć na niebo, na obłoki czy słońce. Panele powodują, że jest to swego rodzaju żaluzja, która z jednej strony ograniczy dostęp światła i zmniejsza nagrzewanie, ale jest także praktycznym elementem zacieniającym - mówi Igor Grabiwoda, architekt projektu Q22.

Ciekawym aspektem jest również wykorzystanie fotowoltaiki jako źródła ciepła, pozwalające na samoczynne podgrzewanie i odśnieżanie modułów.

Zobacz materiał filmowy o fotowoltaice w Q22:

 

- Q22 to projekt wyjątkowy. Wyjątkowy w wielu branżach, również w naszej, czyli fotowoltaice. Żeby zdać egzamin i dobrze zaprojektować system musieliśmy wymyślić system elegancki, innowacyjny i funkcjonalny. Wierzę gorąco, że tym projektem zaczynamy nową erę, gdzie w biurowcu fotowoltaika będzie standardem – mówi Bartłomiej Zysiński, prezes zarządu Maybatt.

Q22 to 155 metrowy, nowoczesny budynek biurowy powstający w biznesowym centrum Warszawy, przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II oraz ul. Grzybowskiej, oferujący ponad 50 000 mkw. powierzchni biurowej na wynajem. Jego nowoczesna, świetlista bryła została zaprojektowana przez architektów z pracowni Kuryłowicz & Associates. Jak przystało na prestiżową inwestycję w świetnej lokalizacji, w Q22 powstanie ogromne, reprezentacyjne przeszklone lobby. Piętro 14 przeznaczone zostało pod funkcje specjalne, takie jak m. in. centrum konferencyjne oraz klub fitness, część restauracyjna zlokalizowana będzie natomiast na piętrze 1. Pięciokondygnacyjny parking podziemnym pomieści ok. 350 samochodów. Do dyspozycji będą też parkingi dla rowerów, szatnie i prysznice dla rowerzystów.

Q22 otrzymał certyfikat ekologiczny BREEAM Interim Excellent, z jednym z najwyższych w tej kategorii wyników w Polsce (niemal 80 proc.). Inwestorem i deweloperem budynku jest Echo Investment.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie