REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Na Jukatanie znaleziono ruiny miasta zamieszkałego ponad 1,5 tys. lat temu

  • Autor: PAP
  • 20 cze 2022 10:19
Na Jukatanie znaleziono ruiny miasta zamieszkałego ponad 1,5 tys. lat temu
Na Jukatanie znaleziono ruiny miasta zamieszkałego ponad 1,5 tys. lat temu, fot. shutterstock

Archeolodzy z Meksyku odnaleźli ruiny miasta zamieszkałego przed ponad 1,5 tysiąca lat temu przez Majów. Znajdowało się ono w północnej części Półwyspu Jukatan, na wschodzie Meksyku.

REKLAMA

Do odkrycia doszło w miejscowości Kanasin, 10 km na południowy wschód od Meridy, stolicy stanu Jukatan - poinformowały w komunikacie władze Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH).

Pozostałości dużego miasta Majów archeolodzy INAH znaleźli przypadkowo, podczas prac budowlanych na terenie parku przemysłowego. Zespół badawczy przypuszcza, że odkopane ruiny to pozostałości miasta Xiol, który w języku Majów oznacza "Ducha ludzkiego". Jak szacują naukowcy, mieszkało w nim około 4 tys. osób.

Dotychczas na terenie o powierzchni 21 hektarów odnaleziono ruiny 12 budowli, w tym m.in. pozostałości pałaców oraz budynków mieszkalnych stawianych z kamienia. Odkopana została również część placu miejskiego.

Meksykańscy archeolodzy zaznaczyli, że odkryte pozostałości budowli nie są typowe dla tworzonych w północnej części Jukatanu obiektów, a bardziej przypominają one konstrukcje stawiane przez Majów na południu tego półwyspu.

Poinformowali, że w trakcie wykopalisk znaleziono również 15 miejsc pochówku. Złożone w nich zostały zwłoki osób dorosłych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie