×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Na konserwację 67 zabytków na Mazowszu - 5 mln zł

  • Autor: PAP
  • 02 lip 2018 14:46
Na konserwację 67 zabytków na Mazowszu - 5 mln zł
fot. foter

Mazowiecki samorząd przeznaczył 5 mln zł na remonty i prace konserwatorskie, które obejmą 67 zabytkowych obiektów w tym regionie. Wśród projektów, jakie uzyskały wsparcie jest m.in. konserwacja ołtarza św. Stanisława Kostki w katedrze w Płocku, będącej Pomnikiem Historii.

REKLAMA

Dofinansowanie jest efektem ogłoszonego w lutym przez samorząd Mazowsza naboru wniosków o dotacje na renowację budynków wpisanych do rejestrów zabytków - wpłynęło w sumie 144 takich projektów na łączną kwotę 21 mln zł; w ich komisyjnej kwalifikacji brano pod uwagę m.in. stan zachowania oraz wartość historyczną i artystyczną obiektów.

"Na Mazowszu obiektów zabytkowych są tysiące" - podkreślił marszałek województwa Adam Struzik podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w płockim Muzeum Mazowieckim, gdzie podpisał czeki na dotację w łącznej kwocie 670 tys. zł dla 9 zabytków tamtejszego subregionu, głównie sakralnych.

Struzik zwrócił uwagę, że właśnie te obiekty stanowią znaczną część rejestru zabytków na Mazowszu, a posiadając często olbrzymią wartość historyczną, jednocześnie wymagają rewitalizacji. "Oczywiście społeczności parafialne nie są w stanie tych przedsięwzięć samodzielnie zrealizować. I stąd konieczność wsparcia" - dodał marszałek.

Wśród projektów, które uzyskały dotację mazowieckiego samorządu znalazła się m.in. konserwacja pochodzącego z początku XX wieku ołtarza św. Stanisława Kostki w płockiej Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W tym przypadku dofinansowanie wyniesie 50 tys. zł.

"Rusztowania stoją. Prace już się rozpoczęły. Mam wstępną obietnicę, że potrwają dwa miesiące. Obejmą przede wszystkim czyszczenie ołtarza, odnowienie mozaiki i figury św. Stanisława Kostki, a także figur św. Barbary i św. Alojzego Gonzagi oraz złocenie liter" - powiedział PAP ks. kanonik Stefan Cegłowski, proboszcz płockiej parafii katedralnej. Przypomniał, że ołtarz św. Stanisława Kostki, ufundowany w 1909 r. przez płocką młodzież, został wykonany według projektu architekta Stefana Szyllera (1857-1933).

Rok 2018 Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła Rokiem Św. Stanisława Kostki na 450. rocznicę jego śmierci. Czczony od XVII wieku, a kanonizowany w wieku XVIII św. Stanisław Kostka pochodzi z Rostkowa na Mazowszu w diecezji płockiej. Jest m.in. patronem Polski, a także dzieci i młodzieży. Hasłem obchodów Roku św. Stanisława Kostki w diecezji płockiej jest jego życiowe motto "Ad maiora natus sum - Do większych rzeczy jestem urodzony". Główne uroczystości liturgiczne, którym przewodniczyć będzie kardynał Stanisław Dziwisz, odbędą się w Rostkowie 19 sierpnia.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku, wybudowana przez biskupa Aleksandra z Malonne w latach 1130-44, jest jedną z pięciu najstarszych w kraju i jedną z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski. W bazylice, oprócz Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, pochowanych jest też 14 piastowskich książąt mazowieckich, w tym Bolesław IV Kędzierzawy i Konrad I Mazowiecki. Spoczywają tam również szczątki księżniczki Gaudemundy-Zofii, córki Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żony Bolesława II Mazowieckiego. Jest to największa nekropolia Piastów. W kwietniu bazylika wraz z innymi zabytkami płockiego Wzgórza Tumskiego została wpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę na listę Pomników Historii.

Oprócz renowacji ołtarza św. Stanisława Kostki w płockiej katedrze, wsparcie mazowieckiego samorządu dotyczące zabytków, uzyskały m.in.: remont dachu w kościele św. Aniołów Stróżów w Staroźrebach - 100 tys. zł, remont konstrukcji kościoła św. Aleksego w Trzepowie - 70 tys. zł i zabezpieczenie przed wpływem opadów atmosferycznych m.in. na osiadanie fundamentów kościoła św. Trójcy w Sikorzu - 50 tys. zł. Wnioskodawcy mogli ubiegać się maksymalnie o wsparcie indywidualne w wysokości 200 tys. zł. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie