REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Na krakowskich Bagrach otwarto tężnię solankową

  • Autor: PAP
  • 11 paź 2021 16:29
Na krakowskich Bagrach otwarto tężnię solankową
W parku Bagry Wielkie otwarto tężnię solankową. fot. Shutterstock

Jak podaje krakowski magistrat,  w parku Bagry Wielkie otwarto tężnię solankową. Inwestycję zrealizowano z budżetu obywatelskiego.

REKLAMA

  • Tężnia solankowa w parku Bagry Wielkie w Krakowie została otwarta.
  • Całkowita wartość inwestycji, wraz z budową małej architektury, wynosi 2,2 mln zł.
  • To drugi taki obiekt miejski.

Nowo otwarta tężnia ma 5 m wysokości, mieści łącznie ok. 192 mkw. tarniny.

W ramach inwestycji zrealizowanej z budżetu obywatelskiego zagospodarowany został teren wokół instalacji, w rejonie ul. Grochowej, Koziej i Bagrowej.

Tężnia jest we wschodniej części zalewu Bagry. Szacowana powierzchnia obszaru objęta pracami wynosi 8 tys. mkw. W skład inwestycji wchodzi również instalacja oświetlenia zewnętrznego, urządzenia małej architektury, ogrodzenie terenu, droga dojazdowa i ciągi piesze. W ramach prac wokół tężni pojawiły się ławki, leżaki rekreacyjne i tablice informacyjne.

Całkowity koszt prac wyniósł 2,2 mln zł.

Trzecia tężnia miejska powstanie w rejonie ul. Padniewskiego przy Łąkach Nowohuckich.

Zobacz także >> W Krakowie nie powstanie wielohektarowy użytek ekologiczny "Łąki na Klinach"

Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli, ulega naturalnemu odparowaniu.

Bogate w mikroelementy powietrze zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest zbliżony do tego nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i w wysokiej temperaturze.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie