Pracownia Q2Studio zaprojektowała mixed-use we Wrocławiu, który będzie łączył funkcje hotelu, obiektu biurowego i usług.
Nawiązujący do historycznej postindustrialnej tkanki dawnego PaFaWagu we Wrocławiu obiekt zlokalizowany jest przy ulicy Fabrycznej na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego. Obszar ten znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków, w której chroniony jest jako dawny Zespół Fabryki Linke-Hofmann-Werke AG, a następnie Zespoły Państwowej Fabryki Wagonów PaFaWag i Zakładu Przemysłowego Dolmel. Teren ten charakteryzuje industrialna zabudowa z przełomu XIX i XX wieku oraz z lat powojennych, dlatego projekt powstał pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Zabudowę tworzy zespół dwóch siedmiokondygnacyjnych budynków na planie prostokąta, wpasowujących się w ortogonalną siatkę ulic na terenie zabudowy zespołu budynków PAFAWAG oraz nawiązujących wysokością do najwyższego istniejącego obiektu na tym terenie, jakim jest budynek dawnej kotłowni.
Od strony wschodniej główną część założenia tworzy budynek z trzema bryłami w formie wież ustawionych na prostokątnej podstawie, a od strony zachodniej prostopadłościenny soliter utrzymany w tej samej stylistyce.
Obiekt czerpie inspiracje z rozwiązań znajdujących się na historycznym terenie, zarówno w skali urbanistyki, jak i w detalu.
Swoimi proporcjami wpisuje się w kontekst podwyższonej zabudowy pofabrycznej i nie dominuje nad całym terenem. Poprzez horyzontalny układ zabudowy, akcenty wysokościowe, jak i wprowadzenie cegły oraz zastosowanie sporych przeszkleń nawiązuje do industrialnego charakteru otoczenia oraz przetwarza historyczne wzorce sąsiedniej zabudowy na język współczesnej architektury.
- Analizując kontekst tworzącej się postindustrialnej edukacyjno-biurowo-biznesowej dzielnicy, staraliśmy się zidentyfikować potrzeby i kierunek zmian oraz odpowiedzieć na nie swoim projektem wpasowując go we współczesne trendy. Naszym zdaniem właściwą odpowiedzią jest samowystarczalny mix funkcjonalny - obiekt łączący funkcję hotelu, obiektu biurowego i powierzchni usługowych - wyjaśniają architekci z pracowni Q2Studio.
Wsparty rekreacją w postaci zielonych tarasów i wewnętrznych stref wspólnych, budynek podejmuje próbę zredefiniowania istoty miejskiej hybrydy będącej jednocześnie miejscem do pracy, mieszkania, relaksu oraz budowania wspólnoty osób korzystających z tej przestrzeni.
Daje to unikalną szansę na stworzenie miejsca, które żyje całą dobę i stanowi impuls do dalszego rozwoju dzielnicy.
Obiekt dodatkowo pozwala na łatwą transformację funkcjonalną, dając możliwość tworzenia ergonomicznych przestrzeni odpowiadających na aktualne potrzeby rynku.
Inwestorem inwestycji są Horyzont Nieruchomości Sp. z o.o. RND Akademik Spółka Jawna oraz TW-Consulting Sp. z o.o. Sp.K.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Architekt PRC Architekci
Architekt, założyciel nsMoonStudio
Generalny projektant, właściciel S.A.M.I. Architekci
Dyrektor Generalny Biuro Architektoniczne WIZJA Sp. z o.o.
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci