REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Na Mazurach odsłonięto Panteon Żołnierzy Wyklętych

  • Autor: PAP
  • 10 lis 2017 15:30
Na Mazurach odsłonięto Panteon Żołnierzy Wyklętych
Fot. pixabay

Na cmentarzu w Orłowie na Mazurach odsłonięto w piątek Panteon Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia on miejsce pochówku żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, poległych w 1946 r. w bitwie z NKWD pod Gajrowskimi.

REKLAMA

Pomnik powstał w miejscu spoczynku dziewięciu żołnierzy NZW z brygady kpt. Romualda Rajsa, ps. Bury, których szczątki odnaleziono w 2014 r. na dawnym polu bitwy pod wsią Gajrowskie. W 1946 r. odbyła się tam największa na Mazurach bitwa polskiego podziemia niepodległościowego z sowieckim NKWD i innymi formacjami komunistycznego aparatu terroru.

Głównym elementem panteonu jest tzw. ściana pamięci z napisem "Niezłomni Żołnierze Wyklęci", dewizą "Bóg, Honor, Ojczyzna" i wysokim stalowym krzyżem. Znajduje się tam dziewięć żołnierskich mogił z białymi betonowymi krzyżami. Obok umieszczono dwie kolumny z orłami jagiellońskimi. Stworzona w ten sposób kwatera wojenna wkomponowana jest w naturalną skarpę, wzmocnioną polnymi kamieniami.

Uroczystości na cmentarzu w Orłowie poprzedziła msza św. w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza odprawiona przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura. Panteon odsłonili dwaj kombatanci NZW - mjr Lucjan Deniziak i por. Józef Dąbrowski.

Wójt Wydmin Radosław Król przypomniał, że o taką formę upamiętnienia żołnierzy wyklętych zabiegał m.in. społeczny komitet budowy panteonu w Orłowie. Jak zapewnił, miejscowa społeczność zrobi wszystko, żeby godnie kultywować pamięć o poległych żołnierzach.

W uroczystościach, które odbyły się z zachowaniem ceremoniału wojskowego, uczestniczyła kompania honorowa z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, grupy rekonstrukcyjne, stowarzyszenia patriotyczne i kombatanckie, przedstawiciele władz i mieszkańcy gminy Wydminy.

W przeddzień Święta Niepodległości w Orłowie odbył się również koncert i projekcja filmu dokumentalnego "Podwójnie Wyklęty" w reż. Ewy Szakalickiej, opowiadający o losach kpt. "Burego".

Lokalne władze od ponad dwóch lat planowały budowę panteonu żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej NZW. Przedsięwzięcie udało się zrealizować w tym roku, dzięki ok. 160 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostałe 70 tys. zł na budowę panteonu pochodziło z budżetu gminy.

Szczątki dziewięciu poległych pod Gajrowskimi i pogrzebanych na polu bitwy żołnierzy NZW odnalazła w 2014 r. i ekshumowała Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Zostali oni pochowani w lutym 2015 r. na cmentarzu w Orłowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie