REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Na Osiedlu Witosa w Katowicach zbudują nowy dom kultury

  • Autor: PAP
  • 02 gru 2022 14:51
Na Osiedlu Witosa w Katowicach zbudują nowy dom kultury
Na Osiedlu Witosa w Katowicach zbudują nowy dom kultury, fot. shutterstock

Nowy miejski dom kultury ma zostać zbudowany w Katowicach na Osiedlu Witosa. W piątek miasto poinformowało o ogłoszeniu przetargu na wykonanie tej szacowanej na niespełna 30 mln zł inwestycji. W przyszłości przy domu kultury ma powstać park.

REKLAMA

Dotąd na liczącym ponad 12 tys. mieszkańców Osiedlu Witosa nie było placówki tego rodzaju. O zapotrzebowaniu na nią ma świadczyć powodzenie realizowanego od 2018 r. w ramach budżetu obywatelskiego projektu "LOOK - dom kultury na Witosa", zakładającego organizację lokalnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych na osiedlu.

Według katowickiego samorządu głosy mieszkańców stały się podstawą do stworzenia tzw. koncepcji funkcjonalno-użytkowej miejsca. Cytowany w piątkowej informacji miasta jego prezydent Marcin Krupa przekonuje, że dzięki wchodzącej teraz w fazę realizacji inwestycji zwiększy się oferta kulturalna i rekreacyjna w tej części Katowic.

"Zależy nam na tym, by osoby w każdym wieku mogły realizować swoje pasje, a także spotykać się i integrować podczas różnych wydarzeń. Jakość życia odgrywa bardzo dużą rolę dla mieszkańców i często jest kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzję o zamieszkaniu w danym mieście i jego konkretnej dzielnicy" - zadeklarował Krupa.

"Dlatego w tej sprawie rozmawialiśmy z mieszkańcami, by to oni powiedzieli, jakie mają oczekiwania wobec domu kultury oraz planowanego parku i na tej podstawie została przygotowana dokumentacja projektowa dla całego zadania. Cieszę się, że proces inwestycyjny wkracza w kolejny etap, przed nami teraz wybór wykonawcy, a następnie budowa" - wskazał prezydent Katowic.

W nowym miejskim domu kultury ma znaleźć się m.in. wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie sala z 200 miejscami siedzącymi. "Projekt przestrzeni pozwala na jej dowolną aranżację, a scena z pianinem, profesjonalnym zapleczem technicznym i reżyserką umożliwi realizację nawet bardzo wymagających widowisk" - powiedział zastępca dyrektora miejskiej spółki Katowickie Inwestycje Jarosław Łuczyński.

"Oprócz tego w domu kultury przewidziano salę baletową ze specjalnym parkietem, lustrami i nagłośnieniem, sale do prac plastycznych i ceramicznych, a także liczne pomieszczenia do prowadzenia w nich zajęć i organizacji spotkań. Z kolei hol ma być wyposażony w systemy podświetlania i podwieszania, co umożliwi realizację wystaw" - zapowiedział Łuczyński.

Miejski Dom Kultury Witosa będzie służył nie tylko kulturze - ma stać się uniwersalną przestrzenią, pełniącą różnorodne funkcje. Dlatego też w budynku znajdzie się pomieszczenie biurowe rady dzielnicy nr 8 os. Witosa oraz klub seniora.

Cała inwestycja w rejonie ulic Kwiatkowskiego i Grabskiego została podzielona na dwa etapy. Pierwszy dotyczy budowy obiektu domu kultury wraz z zagospodarowaniem otaczającego go terenu oraz parkingiem, w drugim prace obejmą część parkową w północnej części terenu inwestycji.

Na wykonanie pierwszego etapu ogłoszono już przetarg. Chętni na wykonanie prac budowlanych mogą składać oferty do 16 grudnia. Szacunkowy koszt pierwszego etapu to ok. 28 mln zł, a drugiego - ok. 1,3 mln zł. Czas realizacji prac w zakresie budynku i zagospodarowania to ok. 15 miesięcy, a planowane oddanie inwestycji do użytku to drugie półrocze 2024 r.

Miasto na razie nie określa terminu realizacji drugiego etapu. Budynek ma być wkomponowany w nowy park miejski i wykorzystywać przestrzeń do organizacji wydarzeń plenerowych. Umożliwi to zadaszona scena czy ekran dmuchany z projektorem. Powstać mają również ogrody społeczne, siłownia zewnętrzna, "leśny plac zabaw", drogi pieszo-rowerowe, ścieżki edukacyjne, stojaki na rowery, ławeczki czy pergole.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie