Energa Operator zamontowała w miejscowościach Sasino i Białogóra platformy dla bocianów, które mogą jednocześnie służyć jako budki lęgowe dla innych ptaków.
Energetycy Energa Operator już od wielu lat montują na słupach sieci elektroenergetycznej platformy dla bocianów. Obecnie jest ich już ponad 12 tysięcy. Szacuje się, że może z nich korzystać nawet ¼ bocianiej populacji w Polsce. Jednak podesty zamontowane w ostatnim czasie na Pomorzu są wyjątkowe.
Platformy wyposażone dodatkowo w budki lęgowe to nowość wśród tego typu konstrukcji. Opracowane zostały ze współpracującymi z Grupą Energa przyrodnikami. Pierwsza, prototypowa została zamontowana w Milejewie koło Elbląga. Te, z Sasina i Białogóry, są drugą i trzecią z kolei platformą tego rodzaju zamontowaną na terenie działania Energa Operator.
– Zbudowane przez bociany gniazda bardzo często stają się również domem dla innych, mniejszych lokatorów, np. wróbli czy puszczyków. Przyrodnicy z Fundacji „pro Natura” współpracujący z Grupą Energa, obserwując zwyczaje ptaków i ich koegzystencję, postanowili skonstruować wersję platformy dla bocianów, wyposażoną również w oddzielną budkę lęgową, podzieloną na części, które można porównać do oddzielnych mieszkań – mówi Anna Gawrońska Koordynator ds. Ochrony Środowiska w Energa-Operator.
– Obecnie na terenie działania Energa Operator, zamontowane są trzy tego typu konstrukcje, ale mamy w planie montaż przynajmniej kilku kolejnych. Nowe platformy trafiły już do Oddziałów Energa Operator i zostaną posadowione w wybranych lokalizacjach – dodaje Anna Gawrońska.
Innowacyjna konstrukcja została opracowana przez ornitologa Krzysztofa Koniecznego, od wielu lat współpracującego z Grupą Energa.
Najwięcej miejsc lęgowych znajdą w niej wróble, czy np. mazurki. Specjalne otwory przygotowano także dla jerzyków, potrafiących upolować nawet 20 tys. komarów, much i meszek w ciągu jednej doby. Istnieje szansa, że osiedlą się w niej również inne gatunki ptaków.
Bociany bardzo chętnie wybierają słupy na miejsce budowy swoich gniazd, m.in. dlatego, że te konstrukcje utrudniają dostęp drapieżników do gniazda i znajdujących się w nim piskląt. Platforma zamontowana na słupie pozwala na wyniesienie gniazda ponad linie elektroenergetyczną, zabezpieczając tym samym jego lokatorów przed potencjalnym kontaktem z elementami infrastruktury znajdującymi się pod napięciem
Energetycy z Energa Operator realizują program montażu platform od ponad 25 lat. Każdego roku, kiedy bociany są poza Polską, remontują, wymieniają, a także montują kilkaset podestów w nowych lokalizacjach, na słupach, które bociany wybrały na swój dom.
Projektant, właściciel Autorska Pracownia Architektoniczna – Jacek Bułat
Założyciel BXBstudio
Właściciel, Główny projektant MAU - Mycielski Architecture & Urbanism
Główny Projektant V-ce Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
Główny Projektant Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
współzałożyciel OP Architekten