REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Na poznańskim cmentarzu powstał niezwykły Las Pamięci

  • Autor: www.poznan.pl
  • 07 gru 2022 13:38
Na poznańskim cmentarzu powstał niezwykły Las Pamięci
W Poznaniu powstała kwatera na cmentarzu w Junikowie, która umożliwia pochówek w biodegradowalnych urnach, fot. www.poznan.pl
Na poznańskim cmentarzu powstał niezwykły Las Pamięci

To pierwsza w Poznaniu położona pośród drzew kwatera, która umożliwia pochówek w biodegradowalnych urnach. Miejsce zajmuje ok. 180 mkw. i jest położone w spokojnym zakątku nekropolii na Junikowie.

REKLAMA

  • Kwatera ma charakter naturalny i minimalistyczny.
  • Miejsca poszczególnych pochówków nie są w żaden sposób oznaczane nagrobkami czy płytami. Nie będą też zdobione wiązankami lub wieńcami.
  • Imiona i nazwiska zmarłych - na życzenie rodziny - można umieszczać na ustawionych tam dwóch kamiennych tablicach. Przy nich można złożyć symbolicznie znicze czy kwiaty.

Dzięki wykorzystaniu potencjału tego leśnego i spokojnego zakątka nekropolii na Junikowie, Las Pamięci umożliwia kontemplację i wspominanie zmarłych wśród szumu drzew. Opadające jesienią liście i leśna ściółką są naturalnym wystrojem tego szczególnego miejsca pamięci, a przy tym naturalną aranżacją, której nie trzeba sprzątać, poprawiać i dodatkowo dekorować. Na terenie zamontowano też ławki dla osób odwiedzających.

Las Pamięci utworzony został w obrębie pola nr 40. Można się tam dostać ścieżką prowadzącą do wyjścia z cmentarza od ul. Owczej (ostatnia furtka). 

Podobna formuła pochówków funkcjonuje od wielu lat w ramach Pola Pamięci od strony ul. Grunwaldzkiej. Tamta kwatera nie ma jednak charakteru leśnego. 

Kolejny Las Pamięci powstanie na terenie cmentarza Miłostowo.

Docelowo w Lesie Pamięci rodziny zmarłych będą mogły rozsypać prochy swoich bliskich. Obecnie jednak w Polsce nie ma odpowiednich ku temu przepisów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie