Na poznańskim placu Cyryla pojawiły się nowe rzeźbyUM Poznań - 15-05-2020 14:05


To kolejna odsłona Studenckiej Sceny Postaw Twórczych. Projekt realizowany przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu wraz z Miastem Poznań i Radą Osiedla Stare Miasto umożliwia młodym artystom prezentację swoich prac w plenerze, a mieszkańcom obcowanie ze sztuką.

Plac Cyryla Ratajskiego jesienią zeszłego roku zmienił się w otwartą galerię sztuki. Od tamtego czasu cyklicznie pojawiają się na nim prace młodych rzeźbiarzy. Od środy nowa instalacja zachęca poznaniaków do refleksji. Jej tytuł to "Skupienie", a autorzy to studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: Anna Brody, Piotr Brykner, Magdalena Czapiewska, Dariusz Kopka, Marta Sucherska i Michalina Zadykowicz.

- Nasz projekt jest odpowiedzią na temat zadany w ramach zeszłorocznego ogólnopolskiego pleneru rzeźbiarskiego "Wokół Kuli". Skupiliśmy się w nim na zagadnieniu, jak w naturze znaleźć kulę, która nie będzie tak oczywista. Szukając tej kuli, trafiliśmy na oko, które posiada soczewkę i wykorzystując kształt soczewki powstały nasze realizacje - mówi Marta Sucherska studentka V roku Wydziału Rzeźby UAP, współautorka projektu.

Prace studenckie wykonane zostały z żywic syntetycznych - materiału lekkiego i odpornego na warunki atmosferyczne.

- Wszystkie prezentowane prace są też częścią badania naukowego, które tyczy się zastosowania tworzyw sztucznych w warunkach plenerowych. To dość nietypowa sprawa, tworzyć rzeźby z materiałów bardzo technicznych, wręcz warsztatowych w warunkach poza pracownią - zaznacza dr Marcin Radziejewski z Wydziału Rzeźby UAP, koordynator projektu.