REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Na poznańskim placu Kolegiackim stanął Zegar Historii

  • Autor: www.poznan.pl
  • 21 paź 2021 16:07
Na poznańskim placu Kolegiackim stanął Zegar Historii
Na poznańskim placu Kolegiackim stanął Zegar Historii, fot. www.poznan.pl

Na placu Kolegiackim w Poznaniu stanął Zegar Historii, dominujący 12-metrowy obelisk symbolicznie przedstawiający dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny od jej powstania poprzez kolejne rozbudowy, destrukcje, aż do ostatecznej rozbiórki kościoła. Roboty budowlane potrwają do końca roku, a wiosną przyszłego roku przestrzeń oddana zostanie mieszkańcom.

REKLAMA

Stawianie Zegara Historii z racji jego gabarytów i ograniczeń przestrzennych było skomplikowaną czynnością logistyczną prowadzoną z użyciem specjalistycznego sprzętu. Sprawę dodatkowo utrudniał panujące warunki atmosferyczne, padający deszcz i silny porywisty wiatr.

Pylon wykonany jest z polerowanej stali nierdzewnej, a jego części - wyższe i niższe symbolizują okresy świetności kościoła oraz katastrofy budowlane dotykające świątynię. Stal wypolerowana została do poziomu lustra by w słoneczne dni odbijać błękit nieba i przesuwające się po nim chmury.

Zegar Historii umiejscowiony został na przecięciu osi widokowo-kompozycyjnych. Z jednej strony jest zwornikiem spinającym przestrzeń, z drugiej symbolicznie ją dzieli na dwie części: rekreacyjną z fontanną i wysoką zielenią oraz historyczno-edukacyjną z ekspozycją. To właśnie ta druga, ze względu na istnienie Kolegiaty i pozostałości po niej, wydaje się być najważniejszą. Trzon Zegara Historii został mocno osadzony, sięga calca (gruntu nietkniętego działaniem człowieka, poniżej warstw kulturowych), a poprzez zamontowane wokół przeszklenie widać elementy architektury dawnej Kolegiaty.

Autorem rzeźby jest poznański artysta Piotr Wełniak - rzeźbiarz, architekt wnętrz.

Wielofunkcyjna przestrzeń

W najbliższym czasie na placu Kolegiackim dziać się będzie kilka bardzo ważnych, trudnych, ale i widowiskowych etapów inwestycji. Oprócz montażu Zegara Historii wykonywana jest przeszklona posadzkowa ekspozycja prezentująca historię Kolegiaty oraz budowana jest fontanna. Na przełomie roku stawiane będą  dwie "nawy ekspozycyjne". 

Przestrzeń placu jest wielofunkcyjna a znaczną część powierzchni placu zajmie przeszklona ekspozycja zabytków Kolegiaty św. Marii Magdaleny (która jest w trakcie budowy), rzeźba Zegara Historii (12 metrowy obelisk z przeszkleniem u podstawy) oraz fontanna. Na placu zostało wygospodarowane także miejsce na ławki i ogródki gastronomiczne.  Wolnej powierzchni jest więc bardzo niewiele a zgodnie z założeniami plac Kolegiacki po przebudowie ma być także miejscem organizacji kameralnych wydarzeń kulturalnych, okazjonalnych jarmarków oraz innych wydarzeń społecznych. 

Pod ziemią znajdują się zabytki architektury (klasy "0") dawnej Kolegiaty, które były w dużej mierze przyczyną opóźnień w realizowanej inwestycji. Potrzebne było wprowadzania licznych zmian w projekcie. Są one także przeszkodą dla nasadzeń drzew. Pod płytą placu znajdują się pomieszczenia podziemne, gdzie ulokowane będzie wszystko, co potrzebne dla obsługi placu - wentylatornia pomieszczeń ekspozycyjnych, sterownia fontanny, zbiorniki wyrównawcze dla fontanny, szafy elektryczne, teletechniczne a także wszelkie instalacje i systemy sterowania. Sadzenie drzew na takim budynku jest wykluczone. Ze względu na duże nasycenie przestrzeni pod powierzchnią placu zabytkami architektury niemożliwe też było przeprowadzenie tą drogą instalacji i wykonanie systemu nawadniania roślin z użyciem wody opadowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie