REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Na poznańskim Starym Rynku położona zostanie nowa kostka... na próbę

  • Autor: PAP
  • 05 lis 2018 09:16
fot. shutterstock

Na fragmencie płyty poznańskiego Starego Rynku położona zostanie - na próbę - specjalnie wyselekcjonowana kostka. Prace są przygotowaniem do wymiany nawierzchni na całej powierzchni rynku.

REKLAMA

Rozpoczęły się prace budowlane związane z próbnym ułożeniem nawierzchni kamiennych na fragmencie płyty Starego Rynku o powierzchni ok. 75 m kw. W sąsiedztwie Galerii Miejskiej Arsenał i budynku Odwachu najpierw nastąpi rozbiórka starej nawierzchni, a następnie, po wykonaniu nowej podbudowy betonowej, ułożona zostanie nowa.

"Nowa płyta ma zostać wykonana z starannie wyselekcjonowanych - możliwie regularnych wymiarowo i dobranych pod względem kolorystycznym - historycznych kostek kamiennych połączonych spoiną polimerową i żywiczną. Celem tej +operacji+ będzie sprawdzenie, w jakim stanie po zimowym okresie użytkowania będzie nawierzchnia. Na tej podstawie wykonawca dokona wyboru docelowej technologii spoinowania, która następnie zostanie zastosowana na całym obszarze rynku, w ramach projektu kompleksowej rewaloryzacji tej przestrzeni" - podał poznański magistrat.

Jak podkreślił, zarówno prace rozbiórkowe, jak i układanie nowej nawierzchni, prowadzone będą zgodnie z wytycznymi technicznymi i konserwatorskimi oraz pozwoleniem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Zakończenie robót przewidywane jest na koniec listopada.

"Koncepcja przebudowy płyty Starego Rynku zakłada jej wyrównanie. Nie będzie wyraźnie zaznaczonych chodników. Obecny bruk zostanie w większości zachowany. Po przeprowadzonej inwentaryzacji wybrane zostaną kostki najlepszej jakości, aby płyta rynku była płaska i przyjazna poruszającym się po niej osobom niepełnosprawnym czy z wózkami dziecięcymi. Ewentualne szlifowanie kostki, jak na ul. Woźnej, odbędzie się dopiero w sytuacji, gdy nie uda się z istniejącego materiału uzyskać równej nawierzchni" - wskazało biuro prasowe poznańskiego urzędu miasta.

Całkowity koszt modernizacji ma wynieść 55,5 mln zł. Z tej kwoty 67 proc. ma pochodzić ze środków unijnych.

Przebudowa Starego Rynku odbywać się będzie w dwóch etapach, aby nie zamykać go całkowicie. Prace powinny się rozpocząć pod koniec 2019 roku, a zakończyć w 2021 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie