×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Na Pradze-Północ powstał mural przeciw przemocy. To dzieło Wojciecha Brewki

  • Autor: PAP
  • 03 cze 2022 14:46
Na Pradze-Północ powstał mural przeciw przemocy. To dzieło Wojciecha Brewki
Na Pradze-Północ powstał mural przeciw przemocy, fot. shutterstock

Na ścianie Szkoły Podstawowej nr 50 przy ul. Jagiellońskiej 7 powstał mural "Daj dziecku siłę". Jego celem jest zwrócenie uwagi dorosłych, że to ich wsparcie buduje poczucie wartości dziecka, daje moc przezwyciężania trudności i wiarę we własne możliwości - poinformował ratusz dzielnicy Praga-Północ.

REKLAMA

Mural powstał dzięki współpracy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę z Urzędem Dzielnicy Praga-Północ. Urzędnicy zainteresowali się projektem i wskazali kilkanaście lokalizacji na terenie dzielnicy. Ściana na budynku placówki oświatowej okazała się najlepszym rozwiązaniem.

- Przemoc wobec najmłodszych to niełatwy temat, o którym musimy głośno mówić i głośno się jemu sprzeciwiać. Rany wyrządzone dzieciom, które są bezbronne, kruche i często nieświadome złych zachowań, zostawiają ślady na całe życie. Zależało nam, żeby wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę dotrzeć do jak największej grupy dzieci i rodziców, by każdy kto mija mury szkoły mógł na chwilę zatrzymać się i zastanowić, jak wiele miłości i bezpieczeństwa daje swojemu dziecku - powiedziała burmistrz Dzielnicy Praga-Północ Ilona Soja-Kozłowska.

Zarówno projekt, jak i wykonanie muralu, są dziełem Wojciecha Brewki - malarza kolorysty, artysty street art, twórcy wielkopowierzchniowych murali, współwłaściciela galerii officyna art & design. Brewka jest autorem m.in. słynnego muralu charytatywnego dla Mai Kwiatkowskiej, chorej na SMA, który wspierał zbiórkę środków na pokrycie bardzo kosztownej terapii genowej dla dziewczynki oraz muralu na ścianie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, którego celem było zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi boryka się transplantologia dziecięca.

W projekcie dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Wojciech Brewka wykorzystał charakterystyczne dla swojej twórczości wizerunki zwierząt, które osadził w społecznym kontekście. Widniejące zwierzęta symbolizują rodziców. Niedźwiedzica to matka.

- Wybrałem ją, bo niedźwiedzie matki słyną ze swojej nadzwyczajnej troskliwości i wśród zwierząt są jednymi z najdłużej wychowujących swoje młode. Humbak to ojciec. Ten gigantyczny ssak jest z jednej strony uosobieniem siły, z drugiej zaś niezwykłej opiekuńczości - udokumentowane są bowiem incydenty chronienia przez humbaki innych zwierząt, np. fok i wielorybów, przed orkami, więc możemy zakładać, że swoje młode też chroni. Jednym słowem oba te gatunki posiadają cechy pożądane z punktu widzenia dzieci - dają im poczucie bezpieczeństwa. Ale zarówno niedźwiedzica, jak i humbak są drapieżnikami, które mogą zrobić innym krzywdę - powiedział Wojciech Brewka.

- Dzieci widoczne na muralu mają siłę, która pokazana jest w sposób symboliczny, jako siła fizyczna - dodał artysta.

Mural zrealizowany został przez Wojciecha Brewkę pro bono, przy wsparciu Magdaleny Galek i artystki działającej pod pseudonimem Anika 313.

Uroczyste odsłonięcie muralu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę odbędzie się w sobotę, 4 czerwca br. o godz. 11 przy ul. Jagiellońskiej 7 w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie