REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 16 mar 2021 08:59
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli
Na przekór pandemii: nowe projekty hoteli

Na skutek pandemii koronawirusa branża hotelowa znalazła się w kryzysie. Nie zatrzymała jednak inwestycji hotelowych – w całej Polsce powstają nowe projekty, zarówno w centrach dużych miast, jak i turystycznych kurortach. Przyglądamy się nowym projektom.

REKLAMA

Pięć gwiazdek w Kołobrzegu: hotel Mövenpick Kołobrzeg

Mövenpick Kołobrzeg to jeden z pierwszych obiektów szwajcarskiej, pięciogwiazdkowej marki z portfolio Accor, który powstanie w Polsce. Autorem projektu jest pracownia KM Rubaszkiewicz odpowiadająca za kompleksową realizację projektu – od początkowej koncepcji po oddanie do użytkowania.

Hotel, który powstanie w strefie uzdrowiskowej w Kołobrzegu, jak na markę klasy premium przystało, charakteryzuje się doskonałą lokalizacją. Obiekt znajdzie się przy ulicy Sułkowskiego, a jego położenie w pierwszej linii brzegowej pozwoli gościom na bezpośrednie wyjście z hotelu na plażę. Mövenpick Kołobrzeg będzie oferował gościom 266 przestronnych pokoi, w większości z balkonami z pięknym widokiem na morze. Do dyspozycji w hotelu znajdzie się także m.in. restauracja, lobby bar, basen i saunarium oraz centrum spa czy powierzchnia konferencyjna.

W Karkonoszach, nad wodą: zespól hotelowy Karkonosze Springs

Projekt zespołu hotelowego „Karkonosze Springs” w Staniszowie powstał we wrocławskiej pracowni Q2Studio. Architekci zaproponowali szereg rozwiązań, które pozwoliły na stworzenie minimalistycznego kompleksu apartamentów inspirowanych filozofią slow life.

Zespół hotelowy został zlokalizowany na trzech odrębnych działkach o odmiennych walorach wynikających z usytuowania, w związku z czym został wprowadzony podział na powiązane ze sobą strefy funkcjonalne. Zespół architektów dążył do tego, by stworzyć obiekt, który zaoferuje użytkownikom różnorodny pakiet aktywności, co ostatecznie znalazło odzwierciedlenie w wyrazie i formie obiektów.

W zależności od usytuowania poszczególnych terenów i ich potencjału architekci nadali im charakter przestrzeni publicznej, półpublicznej oraz prywatnej i półprywatnej. Takie stopniowanie prywatności pozwoliło na stworzenie kompletnego wachlarza przestrzeni, w której użytkownik będzie mógł czuć się komfortowo i wypoczywać zgodnie z własnymi preferencjami.

Motywem łączącym projektowane przestrzenie i funkcje jest woda, pojawiająca się pod postacią sadzawek, stawów, cieków, basenów całorocznych i basenów termalnych.

Proste, niewielkie i minimalistyczne bryły, przy zastosowaniu tradycyjnej formy wyrazu i naturalnych materiałów pomimo wielkości założenia pozostawiają wrażenie lekkości i delikatności całego układu urbanistycznego, jak i wyrazu zaprojektowanej architektury

Zobacz też >> Podsumowanie 2020: najciekawsze wnętrza hotelowe

Resortowy aparthotel w górach: Duovita Smart Apartments w Wiśle

DuoVita Smart Apartaments to resortowy aparthotel, który powstaje w jednym z najpiękniejszych polskich górskich kurortów, Wiśle. Ten obiekt, którego inwestorem strategicznym jest DuoLife SA, tworzony jest głównie z myślą o wielbicielach aktywnego wypoczynku. Lokalizacja i górski kontekst zadecydowały o charakterze tego wielofunkcyjnego obiektu. To miejsce tworzone z myślą o tych, którzy kochają narty, kolarstwo górskie, pływanie, górskie wędrówki i szeroko pojętą fizyczną aktywność. W obrębie liczącego ponad 15 tys. mkw. obiektu znajdą się m. in. pływalnia z zewnętrznym basenem, spa, siłownia, wielofunkcyjne boiska oraz wypożyczalnia sprzętu sportowego. Ten zaś na pewno się przyda, bo w bezpośrednim sąsiedztwie aparthotelu znajduje się stok narciarski.

Bogaty program sportowo-rekreacyjny nie wyklucza jednak innych funkcji – w obiekcie znajdzie się także nowoczesne centrum konferencyjne, przystosowane do organizacji imprez liczących 550 uczestników. Oznacza to, że Wisła za dwa lata zdecydowanie wzmocni swoją pozycję jako cel podróży bleisure, a wielu uczestników odbywających się DuoVita Smart Apartaments konferencji i biznesowych spotkań chętnie przedłuży swój pobyt, by aktywnie spędzić czas w towarzystwie przyjaciół czy rodziny.

Projekt wnętrz stworzyła pracownia MIXD, a autorem projektu bryły jest TIM Invest Architektura Tadeusz Kostoń.

Celowo uciekliśmy od prostych i oczywistych skojarzeń – zarówno lokalnych, jak i historycznych. Wolimy te odniesienia „zaszyć” w detalach, dekoracjach, elementach identyfikacji i oznaczeń, eksponowanych we wnętrzach dziełach sztuki. Na przykład kraciaste wykładziny to nawiązanie do pierwszych strojów narciarskich, szytych z tweedu czy grubej wełny. W okresie międzywojennym na stokach panowała elegancja! – mówi o projekcie wnętrz Piotr Kalinowski, MIXD.

Po kompleksowej renowacji: ośrodek wypoczynkowy „Zagroń” w Szczyrku

Minimalistyczny, nienachalny, otwarty na otaczającą go przyrodę – taki będzie ośrodek turystyczno-sportowy Zagroń w Szczyrku po kompleksowej renowacji, która ma zakończyć się w 2022 roku.
Nadrzędnym założeniem przyjętym w koncepcji architektonicznej renowacji jest wykorzystanie walorów położenia kompleksu oraz stworzenie przestrzeni opartej na nowoczesnym designie, prostych formach architektonicznych oraz funkcjonalności. Zagroń ma stać się zieloną enklawą, oferującą gościom głęboki relaks; odbiciem atrakcyjności turystycznej regionu i idealnym miejscem na wypoczynek.

– Zastosowane w przedstawionym projekcie koncepcyjnym materiały wykończeniowe, takie jak surowe, kamienne posadzki w strefie lobby i recepcji połączone z drewnianymi okładzinami ścian oraz szkłem, nawiązują do otaczającej przyrody – podkreślają architekci z Mach Mach Architektura, pracowni odpowiedzialnej za zwycięską koncepcję. Materiały te będą najlepszą wizytówką obiektu, który po wielu latach znów odzyska spójny i interesujący wygląd.

Obecnie ośrodek oferuje 77 pokoi, ale ta liczba zwiększy się, dzięki zaadaptowaniu niewykorzystanych powierzchni. Perełką Zagronia staną się niewątpliwie dwa dwupoziomowe apartamenty dobudowane na 4. kondygnacji hotelu, z pięknym widokiem na Skrzyczne, rozciągającym się z panoramicznych okien. Nowe pokoje powstaną też na parterze. Część pokoi zostanie połączona ze sobą, dzięki czemu powstaną przestronne i komfortowe apartamenty rodzinne.

W sąsiedztwie lotniska: hotel Hampton by Hilton Balice

Krakowskie biuro projektowe Iliard Architecture & Interior Design zaprojektowało bryłę oraz wnętrza hotelu Hampton by Hilton Kraków-Balice. Siedmiokondygnacyjny obiekt powstaje właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie krakowskiego lotniska. Nieformalny charakter to znak rozpoznawczy hoteli tej sieci. Architekci podczas pracy nad projektem kierowali się zasadą, by każdy gość – nawet podczas podróży służbowej – mógł poczuć się w nim jak na urlopie.

Dzięki doborowi odważnych kolorów, wzorzystych deseni materiałów, tapet czy mebli, projektanci wykreowali nienachalne i zarazem stylowe wnętrza, które uruchamiają wyobraźnię. Lobby i strefa śniadaniowa staną się zapewne punktami rozpoznawczymi hotelu. Duża przestrzeń do spotkań towarzyskich zapraszać będzie do interakcji z innymi gośćmi, do odpoczynku i złapania chwili oddechu. Z kolei wydzielone strefy do pracy pozwolą na wykonywanie służbowych obowiązków w przyjemnej atmosferze. Neony, ciekawe oświetlenie, graficzne detale, lustra oraz podwieszane sufity pomalowane w kilku kolorach nadadzą wnętrzom wakacyjnego luzu.

Nieco bardziej stonowane w swym charakterze będą hotelowe pokoje. Dominować w nich będą ciepłe kolory i eleganckie wykończenia. Oprócz dużych, wygodnych łóżek goście znajdą tam m.in. specjalnie zaprojektowane grafiki nawiązujące do krakowskich zabytków.

Hotel Hampton by Hilton w Balicach zaprojektowano zgodnie z ideą „Heart of House”, która ma na celu zwiększanie zadowolenia z pracy wśród obsługi hotelowej. Przejawia się ona tym, że zarówno strefy dla gości, jak i dla pracowników projektowane są w wysokim standardzie. Dbałość o satysfakcję pracowników jest dla sieci zadaniem priorytetowym, ponieważ przekłada się ona bezpośrednio na zadowolenie gości hotelowych.

Planowane otwarcie hotelu to IV kwartał 2021 roku.

Ekologiczna plomba w centrum miasta: hotel Breath-In w Łodzi

W Łodzi prowadzonych jest obecnie wiele projektów rewitalizujących miasto, od remontów zabytkowych kamienic, po zazielenianie przestrzeni publicznych dla funkcji społecznych. W ramach tych projektów miasto sięgnęło również po narożne działki, które do tej pory pozostawały porzucone i niewykorzystane. Właśnie na takiej działce architekci z pracowni MAKAA zaprojektowali hotel Breath In.

Projektując zabudowę dla narożnej działki w samym centrum miasta wiedzieliśmy, że musimy zmierzyć się z silnym kontekstem historycznym. Puste, narożne działki w centrum Łodzi to celowy zamysł sprzed kilku dekad, na poszerzanie przestrzeni publicznych w gęstej siatce wąskich ulic. W praktyce, tylko niewielka ilość tych narożników została faktycznie zagospodarowana, a pozostawiona sama sobie większość z nich, przytłacza przez zaniedbany wygląd lub pozostaje działkami-widmo, które nie istnieje w świadomości mieszkańców – mówią twórcy projektu. – Mała narożna działka wewnątrz XIX wiecznej tkanki historycznego centrum Łodzi stała się pretekstem do poszukiwania nowych interpretacji historycznej miejskiej zabudowy – dodają. Twórcy koncepcji hotelu stworzyli ją w poszanowaniu historycznych wzorców kompozycji miast, według których narożniki miejskie miały domykać pierzeje i podkreślać skrzyżowanie, najlepiej przez zwiększoną wysokość lub wyróżniającą się formę.

W nawiązaniu do kontekstu miejsca, architekci zaproponowali bryłę opartą na sylwetce klasycznej, narożnej kamienicy z mansardowym dachem. Jednocześnie sama fasada budynku kontrastuje z otaczającą ją zabudową, a jej proste pionowe drewniane lamele stanowią przeciwwagę dla zdobnych, pełnych detali i ornamentów fasad okolicznych kamienic. – Prosta forma i kompozycja będąca powiększeniem archetypicznej fasady domu sprzyjać ma atmosferze małego lokalnego hotelu, w którym można łatwo poczuć atmosferę miasta – wyjaśniają architekci.

Ważnym aspektem projektu, który przewiduje powstanie budynku niemal w całości opartego na drewnianej konstrukcji CLT jest ekologia. Materiał ten powstaje z recyklingu i jest łatwy w ponownym wykorzystaniu.

Termin realizacji inwestycji nie jest jeszcze znany.

W regionalnym stylu: hotel Mountain Diamond w Zakopanem

W Zakopanem rośnie nowy luksusowy kompleks wypoczynkowy. Hotel Mountain Diamond powstaje w ramach nowej marki Księstwo Góralskie, pod której szyldem znajdzie się nie tylko sieć hoteli, ale również biżuteria, wyposażenie wnętrz czy odzież.

Nowy hotel stanie nieopodal Krupówek, w sąsiedztwie istniejących już hoteli Rezydencja Bachleda Resort i Hotelu Wersal. W nowo powstającym hotelu do dyspozycji gości będą restauracja, strefa SPA z basenami oraz luksusowe pokoje i apartamenty hotelowe.

Powstający w oparciu o pomysł marki Księstwo Góralskie, obiekt będzie utrzymany w regionalnym stylu, a swoją formą nie będzie zaburzać górskiego krajobrazu. Wśród materiałów wykończeniowych dominować będą drewno i kamień, a niewysoka zabudowa (cztery kondygnacje) sprawi, że budynek nie będzie przesłaniać malowniczych widoków na Tatry.

Spektakularnym akcentem architektonicznym będzie stanowiąca element elewacji kaskada wodna przywodząca na myśl górski wodospad. Nie zabraknie także nawiązań do lokalnego rzemiosła czy strzelistych form tatrzańskich szczytów.

Szkło i kamień: hotel Mercure Bergo w Szklarskiej Porębie

Mercure Bergo Szklarska Poręba, którego budowa ruszyła już we wrześniu 2019 roku, położony jest w samym centrum miasta, przy ulicy Okrzei, blisko lasu i górskiego potoku, ale także obiektów rekreacyjnych i tras narciarskich. Hotel zapewni gościom nowoczesne, komfortowe wnętrza, nawiązujące do przepięknych form skalnych znajdujących się w bezpośredniej okolicy oraz tradycji regionu jakim są huty szkła. Szkło i kamień dodadzą wyjątkowego stylu hotelowej przestrzeni, a otoczenie sprzyjające wypoczynkowi dostarczy niezapomnianych chwil podczas pobytu. Goście będą mogli korzystać z restauracji, a także przestrzeni biznesowej i strefy relaksu oferującej wewnętrzny basen, czynny przez cały rok.

Inwestorem hotelu jest warszawska spółka Orkan Real Estate sp. z o.o. sp.k. powiązana doświadczeniem zespołu osób, które są współautorami sukcesu inwestycji deweloperskich na terenie Polski, w szczególności Warszawie i Krakowie. Firma słynie przede wszystkim z udanych i nagradzanych projektów rewitalizacyjnych, takich jak np. inwestycja Soho Factory na warszawskiej Pradze czy krakowskie Osiedle Dobra Forma.

- Ten rok wskazuje na rosnące zainteresowane krajowymi destynacjami turystycznymi, dlatego nowo powstający hotel dzięki bardzo atrakcyjnej lokalizacji, bogatej ofercie oraz wyjątkowemu wystrojowi, oddającemu lokalny charakter miejsca, stanowić będzie idealne miejsce dla każdego miłośnika górskiego wypoczynku – przekonuje Jacek Stasikowski, Dyrektor ds. rozwoju sieci Accor. Grupa podpisała umowę franczyzy ze spółką Orkan Real Estate na prowadzenie hotelu Mercure w Szklarskiej Porębie. Nowy obiekt przywita pierwszych gości już w 2022 roku. Do ich dyspozycji będzie 140 nowoczesnych i komfortowych pokoi.

Bryła niczym żagiel: Condohotel Sol Marina w Gdańsku

W Gdańsku powstaje condohotel Sol Marina, w którym powstanie łącznie ponad 400 apartamentów i pokoi hotelowych. Za aranżacją wnętrz stoi Ideograf, a bryłę obiektu z dominującym budynkiem-żaglem opracowano przy współpracy z biurami LSA oraz K&M Design i BO Projekty.

Złożona z 3 etapów inwestycja Sol Marina przewiduje powstanie łącznie ponad 400 apartamentów oraz pokoi hotelowych. Aktualnie, w ramach budowanego od 2019 roku etapu I, powstają 92 luksusowe lokale o powierzchniach od 30 do 85 m2, których oddanie do użytku planowane jest już na II kwartał br.

Równolegle z trwającymi pracami budowlanymi I etapu inwestycji, powstaje reprezentacyjny budynek, którego elewacja w kształcie rozpostartego na 11 kondygnacjach żagla góruje nad otaczającą go zabudową. Wewnątrz, oprócz pokoi hotelowych, będzie również komfortowo wyposażona strefa relaksu i czynnego wypoczynku.

Lokale powstaną w dominującym na terenie całej inwestycji 11-kondygancyjnym budynku, w którym poza pokojami hotelowymi przygotowana będzie komfortowa strefa rekreacyjna z basenem oferującym unikatowy widok na marinę. Zaplanowano również wiele atrakcyjnych udogodnień, pozwalających gościom na odpoczynek w wyjątkowych warunkach, m.in.: lobby z recepcją, restaurację, gabinety SPA, salę fitness i centrum konferencyjno-biznesowe. Dzięki tak bogatej infrastrukturze kompleks będzie stanowił idealne miejsce zarówno dla osób przyjeżdżających w celach biznesowych, jak i dla gości szukających przestrzeni do udanego wypoczynku. Oddanie obiektu hotelowego do użytkowania planowane jest na I kwartał 2023 roku.

Nowa ikona miasta? Hotel Occidental w Poznaniu

W tym roku ruszyć ma budowa hotelu przy ulicy Zielonej 4 w Poznaniu. Będzie to 4-gwiazdkowy hotel marki Occidental, należącej do Barcelo, największej hiszpańskiej sieć hoteli.

– Tworząc projekt przeszliśmy długą ścieżkę od elewacji złożonych do Warunków Zabudowy kończąc na prezentowanej koncepcji. W międzyczasie powstało kilkadziesiąt wersji elewacji, formy obiektu oraz układów funkcjonalnych. Proces miał na celu wypracowanie projektu budynku ponadczasowego, wpisującego się w zastane otoczenie, między innymi pod względu formy, artykulacji elewacji oraz kolorystyki. Poświeciliśmy sporo uwagi, aby stworzyć optymalny układ funkcjonalny hotelu, który będzie otwierał się na miasto i podkreślał tworzoną oś widokową – opowiada Andrzej Leszczyński, architekt prowadzący projekt.

– Odcięliśmy bryłę od poziomu terenu przeszklonym parterem w celu nadania jej lekkości. Maksymalnie przezroczyste szkło zastosowane w przyziemiu dodatkowo uwidoczni wnętrza widziane z poziomu ulicy, sprawi wrażenie „zapraszania do środka”. Dzięki zastosowaniu pastelowych kolorów zabudowa wpisuje się w otoczenie, nawiązuje do barw otoczenia i nie dominuje w przestrzeni współgrając z otaczającą zielenią od strony Parku Chopina i Ogródków Zbigniewa Zakrzewskiego. Stawiamy na materiały szlachetne i trwałe, które szybko się nie zestarzeją – kontynuuje architekt, relacjonując proces projektowy.

Lokalizacja w mieście, ale także trudne dla branży hotelowej czasy (zwłaszcza w przypadku hoteli city) czynią inwestycję tym bardziej wyjątkową. Dodatkowo nietuzinkowa architektura może uczynić z hotelu nową ikonę miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie