×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Na radomskim cmentarzu powstanie kolumbarium. Projekt dopiero powstaje

  • Autor: PAP
  • 24 paź 2017 15:07
  • Aktualizacja: 24 paź 2017 15:04
Na radomskim cmentarzu powstanie kolumbarium. Projekt dopiero powstaje
fot. unsplash

Kolumbarium z 2 tys. nisz stanie w centralnej części cmentarza na Firleju w Radomiu, czyli największej radomskiej nekropolii. Projekt kolumbarium ma być gotowy w przyszłym roku. Prace przy budowie powinny ruszyć w 2019 r.

REKLAMA

Jak poinformował radomski magistrat, na konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną kolumbarium wpłynęło osiem prac. Zwycięska koncepcja przewiduje budowę kolumbarium złożonego z sześciu prostokątnych komnat. Ich wnętrza będzie wypełniała zieleń oraz ławki, a przestrzeń między komnatami będzie mogła być wykorzystana jako miejsce pamięci zbiorowej.

Projekt kolumbarium ma być gotowy w przyszłym roku. Budowa będzie rozłożona na kilka etapów. Pierwsze prace mają się rozpocząć w 2019 roku.

Zdaniem wiceprezydenta Radomia Konrada Frysztaka budowa kolumbarium jest zgodna z zapotrzebowaniem radomian, którzy coraz częściej decydują się na pochówki w urnach. Z danych cmentarza wynika, że miesięcznie jest około 20 pochówków urnowych, czyli dwa razy więcej niż rok temu.

Kolumbarium na 2 tys. nisz stanie w centralnej części cmentarza na Firleju, na powierzchni około 4 tys. m kw.

Pierwsze w Radomiu kolumbarium w Radomiu wybudowano w 2013 r. na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego. Znajduje się w nim 240 nisz.

Na cmentarzu na Firleju znajduje się obecnie ponad 28 tys. grobów. Spoczywa w nich 38 tys. zmarłych. Nekropolia zajmuje ponad 30 ha i ciągle się rozrasta.

Pierwsze pochówki na Firleju odbyły się w drugiej połowie lat 70. ub. wieku., kiedy zaczęło brakować miejsc na zabytkowym cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

Przed II wojną światową w podradomskiej miejscowości Firlej znajdował się poligon wojskowy. W czasie wojny został przekształcony przez niemieckich okupantów w miejsce straceń. W pobliskim lesie wykonywane były wyroki śmierci na ludności polskiej i żydowskiej przez SS, Gestapo i żandarmów niemieckich. Po wojnie dla upamiętnienia 15 tys. pomordowanych wybudowany został górujący nad cmentarzem pomnik, składający się z trzech krzyży i pięciu brył.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie