REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Na Rynku Rzeszowa stanął całoroczny fortepian. Ma integrować mieszkańców

  • Autor: PAP
  • 01 cze 2022 15:32
Na Rynku Rzeszowa stanął całoroczny fortepian. Ma integrować mieszkańców
Na Rynku Rzeszowa stanął całoroczny fortepian. Ma integrować mieszkańców, fot. shutterstock

Na płycie Rynku Rzeszowa stanął w środę całoroczny fortepian Cadenza. Instrument jest odporny na każdą pogodę. Ma integrować mieszkańców, zachęcać do zabawy i wspólnego spędzania czasu przy muzyce. Mogą korzystać z niego wszyscy chętni.

REKLAMA

Jak poinformowała rzeczniczka prezydenta Rzeszowa Marzena Kłeczek-Krawiec, fortepian stanął na Rynku na razie do końca sierpnia. Jeżeli się spodoba mieszkańcom, to możliwe, że zostanie na stałe na rzeszowskim Rynku.

Fortepiany Cadenza zaprojektowane są tak, aby wytrzymać intensywne użytkowanie w przestrzeni publicznej, niezależnie od pogody czy pory roku.

- Wszystko po to, żeby zbliżyć do siebie ludzi i tworzyć wyjątkowe relacje społeczne dzięki wspólnemu językowi - muzyce - zauważyła Kłeczek-Krawiec.

Pojawienie się fortepianu w Rzeszowie to inicjatywa wiceprezydent miasta Krystyny Stachowskiej i restauratorów z płyty Rynku, którzy sfinansowali wynajem fortepianu na czas wakacji.

- Zapraszamy wszystkich chętnych artystów muzyków oraz mieszkańców Rzeszowa do korzystania z fortepianu i uatrakcyjniania innym pobytu na naszym Rynku. A jeśli mieszkańcom spodoba się taka forma spędzania czasu, będziemy starali się, aby fortepian został z nami na stałe - powiedziała wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska.

Na fortepianie na rzeszowskim Rynku po raz pierwszy zagrał uczeń szkoły muzycznej.

- Wszyscy wiedzą, że Rzeszów to miasto Tomasza Stańki, ale Rzeszów to również miasto, w którym przy ul. Grunwaldzkiej 6 mieszkał z rodziną kompozytor Wojciech Kilar. I tu uczył się w szkole muzycznej, która teraz nosi jego imię. Dlatego sezon muzyczny zainaugurowaliśmy tematem z filmu "Bilans kwartalny" Wojciecha Kilara, w wykonaniu ucznia Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara- powiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Fortepiany Cadenza oferują połączenie doskonałego sprzętu muzycznego z nowymi rozwiązaniami technicznymi, które pozwalają na intensywne użytkowanie w przestrzeni publicznej. Klawiatura fortepianu jest hermetyczna, a zatem odporna na opady deszczu, pył. Jego obudowę wykonano ze stali i betonu. Instrument waży ponad 300 kilogramów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie