REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Na Śląsku powstanie Szlak Magnatów Przemysłowych

  • Autor: PAP
  • 29 lis 2017 15:44
Na Śląsku powstanie Szlak Magnatów Przemysłowych
Zamek Kapadia, fot. pixabay

Samorząd woj. śląskiego zamierza w najbliższych latach tworzyć Szlak Magnatów Przemysłowych - jako część istniejącego Szlaku Zabytków Techniki. Już w przyszłym roku powstać ma seria krótkich filmów dokumentalnych nt. postaci ważnych dla rozwoju przemysłu w regionie.

REKLAMA

Poinformował o tym podczas środowego briefingu członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik. Nawiązał do wrześniowej konferencji prasowej, podczas której poinformowano o inicjatywie w tej sprawie pasjonata regionu, dra Łukasza Zimnocha, sformułowanej na łamach jednego z regionalnych dzienników. Władze województwa zadeklarowały wówczas, że będą chciały wcielić ją w życie.

- Mamy Szlak Zabytków Techniki, który jest świetnym projektem kulturowym i świetnym produktem turystycznym. Chodzą nam po głowach różne pomysły, aby rozbudowywać ten szlak, jego możliwości. Dostaliśmy silny impuls zewnętrzny, żeby szerzej zająć się postaciami związanymi z przemysłem. To świetny pomysł dlatego, że nie da się opowiadać historii regionu, historii przemysłu bez ludzi, którzy go budowali - mówił w środę Mercik.

Dyrektor wydziału kultury urzędu marszałkowskiego Przemysław Smyczek przekazał, że od września Regionalny Instytut Kultury przeprowadził szczegółowe badania ankietowe wśród zarządców obiektów, które w przeszłości należały do rodów przemysłowych, takich jak m.in. Henckel von Donnersmarck, von Schaffgotsch, Ballestrem, Habsburgowie czy Mieroszewscy, które mogłyby się znaleźć na szlaku magnatów.

Szef Instytutu Adam Kowalski relacjonował, że na 44 wysłane ankiety, wróciło 14 odpowiedzi. Dziewięć obiektów wyraziło zainteresowanie przystąpieniem do nowego szlaku. Z ankiet wynika, że najlepiej przygotowane do tego są Muzeum Zamkowe w Pszczynie oraz Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie, który jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Wśród wniosków dotyczących pozostałych obiektów ograniczeniami są ich obecne wykorzystanie (np. jako czynny szpital), stan infrastruktury, trwające w nich prace remontowe czy ograniczenia budżetowe. Mercik i Smyczek zadeklarowali, że w tym kontekście będą chcieli stopniowo budować szlak magnatów - jako swego rodzaju ofertę uzupełniającą Szlaku Zabytków Techniki.

- Z tej ankiety wyszło nam, że jest zainteresowanie czymś takim, jak Szlak Magnatów Przemysłowych, ale zarządzający jego potencjalnymi obiektami chcą korzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Widząc sukces Szlaku Zabytków Techniki, odpowiedzieli, że chcieliby, aby oba szlaki były połączone - wyjaśnił członek zarządu woj. śląskiego.

- Jesteśmy zdeterminowani, aby ten nasz szlak o taki subszlak magnatów czy też rodów przemysłowych woj. śląskiego rozszerzyć. To będzie rozszerzenie jego pojęć, wydarzeń, opowieści, miejsc. Myślę, że to ma genialny walor edukacyjny dlatego, że przemysł nie wziął się znikąd. To byli wizjonerzy, którzy żyli tutaj i tworzyli nowe rzeczy na skalę światową - dodał Mercik.

Zaznaczył, że oferta nowego szlaku będzie podobnie wspólna dla całego regionu, jak w przypadku Szlaku Zabytków Techniki. Całe województwo, mimo różnej historii i kultury poszczególnych subregionów, łączy bowiem XIX-wieczna przemysłowa historia - od Częstochowy do Żywca. - Rody budowały nie tylko pałace, lecz także kompleksy urbanistyczne, osiedla patronackie czy kościoły - przypomniał Mercik.

Samorządowcy zastrzegli jednocześnie, że tworzenie działającego już ponad dekadę Szlaku Zabytków Techniki trwało około trzech lat. Zasygnalizowali, że aby wspomóc budowanie jego marki, już na przyszły rok zaplanowali produkcję 10 odcinków kilkunastominutowych filmów dokumentalnych i edukacyjnych - przedstawiających pierwsze wybrane postaci z rodów przemysłowych.

Szlak Zabytków Techniki to flagowy produkt turystyczny woj. śląskiego. Do końca ub. roku łączył 36, a obecnie 42 najważniejsze i najciekawsze obiekty przemysłowe w regionie związane z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody i przemysłem spożywczym. W ub. roku obiekty szlaku odwiedziło blisko 764 tys. turystów, o 10 proc. więcej niż rok wcześniej.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie