Na stadionie miejskim ma powstać tzw. mały KopernikPAP - 14-09-2016 09:03


Władze Białegostoku chcą, aby Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy, tzw. mały Kopernik, zrealizowany na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, powstało na Stadionie Miejskim. Placówka miałaby powstać do 2020 roku i kosztować 19 mln zł.

Pomysł powstania tzw. małego Kopernika w Białymstoku jest znany od kilku lat. Inwestycja została wpisana do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, w której zarezerwowano w ramach unijnych środków 16 mln zł na ten cel - poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Oprócz środków unijnych, 3 mln zł na laboratorium ma pochodzić z budżetu miasta. Prezydent Truskolaski mówił, że rozważano różne koncepcje, w tym budowę takiej placówki, ale - jak dodał - 19 mln zł to za mało na budowę obiektu i jego wyposażenie. Stąd też miasto przeanalizowało rynek nieruchomości w mieście i okazało się, że Stadion Miejski jest najlepszą lokalizacją na taki ośrodek.

Spółka Stadion Miejski jest spółką miejską. Obiekt jest jedną z największych inwestycji w ostatnich latach w mieście. Jego budowa kosztowała 250 mln zł; dofinansowana została ze środków unijnych.

Laboratorium ma powstać na powierzchni trzech tysięcy metrów kwadratowych, które są do dyspozycji na stadionie. "Dzięki tej nowej instytucji edukacyjnej, która będzie popularyzowała osiągnięcia i nauki i techniki, postaramy się zrealizować misję nauki poprzez eksperyment" - mówiła dyrektorka Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego Anna Daszuta-Zalewska. Park będzie realizatorem przedsięwzięcia.

Według koncepcji, w placówce znajdzie się kilkadziesiąt stanowisk doświadczalnych i kilka laboratoriów tematycznych, a będą mogli z nich korzystać mieszkańcy i turyści w każdym wieku. Przewidziane są dwie strefy: juniora - zaprojektowana z myślą o najmłodszych oraz dla młodzieży i dorosłych. W placówce będzie można zapoznać się m.in. ze światem robotyki, budownictwem czy anatomią człowieka, zapoznać się z prawami fizyki, naukami ścisłymi, technicznymi i przyrodniczymi.

Daszuta-Zalewska poinformowała, że obecnie jest ogłoszony przetarg na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego, studium inwestorskiego i wykonalności projektu.

Park na początku przyszłego roku chce złożyć do ZIT wniosek na dofinansowanie inwestycji. Anna Daszuta-Zalewska wyraziła nadzieję, że umowę uda się podpisać w pierwszym kwartale 2017 roku.