Rozpoczęły się prace budowlane związane z kompleksową przebudową neoklasycystycznego dworca Czyżew. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.
Przebudowa istniejącego budynku dworca kolejowego w Czyżewie wraz ze zmianą zagospodarowania terenu ma na celu poprawę jakości obsługi pasażerów i przystosowywanie obiektu do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Projektowane zmiany będą skutkowały poprawą stanu technicznego i estetycznego dworca, usprawnieniem ruchu i przepływu podróżnych przez budynek oraz w jego bezpośrednim otoczeniu.
– Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się wizytówką miasta. Mieszkańcy miasta zyskają dzięki przebudowie dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Swój udział w modernizacji obiektu mają fundusze unijne, które inwestujemy w infrastrukturę kolejową istotną dla kondycji polskiej gospodarki. Warto podkreślić, że ze wsparciem funduszy europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko oraz środków krajowych powstanie spójny architektonicznie obiekt przystosowany do potrzeb wszystkich podróżujących, w tym osób z niepełnosprawnościami, opiekunów z małymi dziećmi i seniorów – komentuje Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.
Założeniem projektu jest podniesienie atrakcyjności dworca i jego bezpieczeństwa poprzez poprawę jego estetyki oraz montaż instalacji monitoringu, instalacji przeciwpożarowej, a także wymianę sieci elektrycznej, teletechnicznej i odgromowej. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, i zostanie wybudowana rampa dla osób na wózkach inwalidzkich. Budynek stanie się również bardziej przyjazny środowisku poprzez zastosowanie nowoczesnych i energooszczędnych technologii.
Wewnątrz dworca podróżni znajdą klimatyzowaną poczekalnię wyposażoną w ławki oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także wystawy Muzeum Ziemi Czyżewskiej. Na parterze dworca zaprojektowano również toalety, a także niewielkie pomieszczenia komercyjne.
Nowym elementem zagospodarowania terenu wokół dworca będzie wiata śmietnikowa. Zostanie ona wykonana z bloczków łupanych w kolorze jasnoszarym. Powstaną również elementy małej architektury, tj. ławki, siedziska i kosze na śmieci. Teren wokół budynku zostanie podniesiony i wyrównany, tak by nie tworzył barier architektonicznych.
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes Zarządu, Architekt Ingarden & Ewý Architekci
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects
Partner Horizone Studio
Partner Horizone Studio
Architektka, Wiceprezeska OW SARP Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska