×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Na starcie przebudowa niemal 180-letniego dworca Czyżew

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 06 lut 2023 11:42
Na starcie przebudowa niemal 180-letniego dworca Czyżew
Rozpoczęły się prace budowlane związane z kompleksową przebudową neoklasycystycznego dworca Czyżew, fot. mat. pras.
Na starcie przebudowa niemal 180-letniego dworca Czyżew

Rozpoczęły się prace budowlane związane z kompleksową przebudową neoklasycystycznego dworca Czyżew. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.

REKLAMA

  • Dworzec kolejowy w stylu neoklasycystycznym zbudowany został w latach 1859-1862 wraz z powstaniem Kolei Warszawsko-Petersburskiej.
  • Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.
  • W budynku funkcjonuje dziś Muzeum Ziemi Czyżewskiej, które będzie działało także po modernizacji.
  • Całkowity koszt inwestycji to ponad 4,4 mln zł brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A.
  • Projekt obiektu wykonało biuro projektowe FBT sp. z o.o. z Warszawy, zaś na wykonawcę robót została wybrana firma KONS sp. z o.o. z Białegostoku.

Przebudowa istniejącego budynku dworca kolejowego w Czyżewie wraz ze zmianą zagospodarowania terenu ma na celu poprawę jakości obsługi pasażerów i przystosowywanie obiektu do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Projektowane zmiany będą skutkowały poprawą stanu technicznego i estetycznego dworca, usprawnieniem ruchu i przepływu podróżnych przez budynek oraz w jego bezpośrednim otoczeniu.

– Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się wizytówką miasta. Mieszkańcy miasta zyskają dzięki przebudowie dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Swój udział w modernizacji obiektu mają fundusze unijne, które inwestujemy w infrastrukturę kolejową istotną dla kondycji polskiej gospodarki. Warto podkreślić, że ze wsparciem funduszy europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko oraz środków krajowych powstanie spójny architektonicznie obiekt przystosowany do potrzeb wszystkich podróżujących, w tym osób z niepełnosprawnościami, opiekunów z małymi dziećmi i seniorów – komentuje Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Założeniem projektu jest podniesienie atrakcyjności dworca i jego bezpieczeństwa poprzez poprawę jego estetyki oraz montaż instalacji monitoringu, instalacji przeciwpożarowej, a także wymianę sieci elektrycznej, teletechnicznej i odgromowej. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, i zostanie wybudowana rampa dla osób na wózkach inwalidzkich. Budynek stanie się również bardziej przyjazny środowisku poprzez zastosowanie nowoczesnych i energooszczędnych technologii.

Wewnątrz dworca podróżni znajdą klimatyzowaną poczekalnię wyposażoną w ławki oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także wystawy Muzeum Ziemi Czyżewskiej. Na parterze dworca zaprojektowano również toalety, a także niewielkie pomieszczenia komercyjne.

Nowym elementem zagospodarowania terenu wokół dworca będzie wiata śmietnikowa. Zostanie ona wykonana z bloczków łupanych w kolorze jasnoszarym. Powstaną również elementy małej architektury, tj. ławki, siedziska i kosze na śmieci. Teren wokół budynku zostanie podniesiony i wyrównany, tak by nie tworzył barier architektonicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie