×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Na święto Uniwersytetu Jagiellońskiego - koniec budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 11 maj 2018 14:23
  • Zaktualizowano: 11 maj 2018 14:34
fot. shutterstock

Uniwersytet Jagielloński z okazji 654. rocznicy powołania do życia Akademii Krakowskiej rozpoczął obchody swojego święta. Jak mówił w piątek rektor uczelni prof. Wojciech Nowak, w tym roku obchody łączą się z zamknięciem wieloletniej budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.

REKLAMA

Program Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego został ustanowiony przez Sejm RP w 2001 r. Na jego realizację, wraz z późniejszymi nowelizacjami ustawy, przeznaczono 962 mln zł, z czego środki z budżetu państwa sięgnęły ponad 940 mln zł. Dzięki temu na południowych obrzeżach miasta powstał nowoczesny kampus uniwersytecki, w którego skład wchodzi szereg obiektów mieszczących siedziby wielu wydziałów i instytutów UJ.

Prezydent Andrzej Duda w specjalnym liście pozdrowił całą społeczność wszechnicy krakowskiej z okazji jej święta oraz wyraził radość z zakończenia tak ważnej inwestycji, jaką jest Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Wielkie dzieło kontynuowane przez dwie dekady zostaje teraz zwieńczone otwarciem nowej siedziby Wydziału Chemii UJ. W tej szczególnej chwili kieruję słowa uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji tak ambitnego przedsięwzięcia" - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda napisał także w liście odczytanym przez rektora UJ: "Jest słusznym powodem do satysfakcji i dumy, że państwa, a także i moja Alma Mater, jedna z najstarszych uczelni akademickich w naszym rejonie Europy w widzialny sposób łączy tradycję i nowoczesność, a wspaniałe dziedzictwo minionych wieków oraz dorobek prac badawczych i dydaktycznych poprzednich pokoleń są obecnie kontynuowane zarówno w szacownych siedzibach z czasów średniowiecznych i nowożytnych, jak również w całkiem nowej przestrzeni dostosowanej do potrzeb i wyzwań XXI wieku".

"To piękny symbol ciągłości i rozwoju uczelni a także znak nadziei na jeszcze lepszą przyszłość i następne sukcesy" - podkreślił prezydent.

Premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika napisał, że w jubileuszowym dla Polski roku 100-lecia odzyskania niepodległości Uniwersytet Jagielloński ma wyjątkowy powód do dumy. "Otwierając nową siedzibę Wydziału Chemii finalizujecie państwo wieloletnią inwestycję - budowę Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego" - zaznaczył.

Według szefa rządu powstanie III Kampusu UJ to decyzja o znaczeniu historycznym zarówno dla rozwoju polskiej nauki, rozwoju Krakowa, jako miasta uniwersyteckiego, jak i budowania pozycji polskich ośrodków akademickich w świecie.

"To celna odpowiedź na wyzwania społeczne, gospodarcze, cywilizacyjne, przed jakimi stoi dziś szkolnictwo wyższe, przed jakimi stoi dziś Polska" - podkreślił Morawiecki.

Piątkowe uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się w przeddzień dorocznego Święta Uniwersytetu, jednak - jak zwrócił uwagę rektor uczelni prof. Wojciech Nowak - miało ono w tym roku wymiar szczególny, ponieważ odbyło się w nowym gmachu Wydziału Chemii - ostatnim z budynków zaplanowanych do realizacji w ramach programu wieloletniego budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tym samym oddanie gmachu Wydziału Chemii UJ kończy bardzo ważny etap w historii uczelni, który - jak powiedział rektor - "śmiało możemy nazwać czasem spełniających się marzeń".

Jak przypomniał prof. Nowak, od samego początku wokół inwestycji narosło wiele emocji, nie zawsze pozytywnych. "Już sama lokalizacja kampusu w Pychowicach budziła kontrowersje, wywoływała sprzeciw: bo daleko od Collegium Novum i od centrum Krakowa, bo dookoła tylko pola i łąki, bo będzie tu trudno dotrzeć, i jak tu można uczyć się, pracować naukowo?" - mówił.

Podkreślił, że zamykając tę inwestycję można powiedzieć, iż w jej wyniku powstało jedno z najważniejszych i najnowocześniejszych w kraju centrów, zarówno do prowadzenia badań naukowych, jak i procesu dydaktycznego, w nieformalnej nomenklaturze funkcjonującej, jako krakowska Dolina Krzemowa lub część startupowego Krakowa.

Rektor UJ zapowiedział realizację kolejnych zadań na terenie kampusu, w tym domu studenckiego, obiektów sportowych i rekreacyjnych.

Podczas uroczystości okolicznościowe medale "Scientiae et Tempori Futuro" (Dla nauki, dla przyszłości) wybite specjalnie z okazji zakończenia budowy kampusu otrzymały osoby, które na przestrzeni lat przyczyniły się do powstania kompleksu.

Przy auli w budynku Wydziału Chemii odsłonięto tablicę upamiętniającą wybitnego polskiego chemika prof. Karola Olszewskiego i w ten sposób - symbolicznie - otwarto ostatnią inwestycję na kampusie.

Nowy gmach Wydziału Chemii jest ostatnim z budynków zaplanowanych do realizacji w ramach rządowego programu wieloletniego budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej powstały siedziby m.in. Instytutu Nauk Geologicznych; Instytutu Zoologii; Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej; Wydziału Chemii, Instytutu Nauk Geologicznych; Instytutu Botaniki; Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie