×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Na tamie Alqueva powstała największa pływająca elektrownia słoneczna w Europie

  • Autor: PAP
  • 15 lip 2022 15:00
Na tamie Alqueva powstała największa pływająca elektrownia słoneczna w Europie
Na tamie Alqueva powstała największa pływająca elektrownia słoneczna w Europie, fot. shutterstock

Na tamie wodnej Alqueva we wschodniej Portugalii została zainaugurowana w piątek największa tego typu pływająca elektrownia słoneczna w Europie. Inwestycja pomoże zaopatrywać w energię elektryczną ponad 1500 gospodarstw domowych.

REKLAMA

Odnotowując uruchomienie projektu solarnego na tamie Alqueva, portugalskie media wskazały w piątek, że powstał on w miejscu posiadającym jeden z najwyższych w Europie poziomów nasłonecznienia.

Jak podał dziennik "O Jornal Economico", pływające panele fotowoltaiczne o wielkości czterech boisk piłkarskich mają łączny potencjał 4 MW. Ta dotychczas największa na kontynencie inwestycja tego rodzaju ma pomóc zapewnić energię elektryczną dla ponad 1500 gospodarstw domowych.

Pływająca elektrownia składa się z 12 tys. paneli słonecznych umieszczonych na strukturze wykonanej z korka. Została ona wybudowana przez portugalskie przedsiębiorstwo Corticeira Amorim i hiszpańską firmę Isigenere - przekazały władze portugalskiego inwestora, energetycznej spółki EDP. Jak wyjaśniono, dzięki umieszczeniu paneli słonecznych na wodzie ich efektywność wzrosła o 11 proc.

Według "O Jornal Economico" w planach EDP jest uruchomienie do 2025 r. na Alquevie innej pływającej elektrowni słonecznej. Ma ona posiadać moc 70 MW i być największą tego typu inwestycją fotowoltaiczną na świecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie