
Na tamie wodnej Alqueva we wschodniej Portugalii została zainaugurowana w piątek największa tego typu pływająca elektrownia słoneczna w Europie. Inwestycja pomoże zaopatrywać w energię elektryczną ponad 1500 gospodarstw domowych.
Odnotowując uruchomienie projektu solarnego na tamie Alqueva, portugalskie media wskazały w piątek, że powstał on w miejscu posiadającym jeden z najwyższych w Europie poziomów nasłonecznienia.
Jak podał dziennik "O Jornal Economico", pływające panele fotowoltaiczne o wielkości czterech boisk piłkarskich mają łączny potencjał 4 MW. Ta dotychczas największa na kontynencie inwestycja tego rodzaju ma pomóc zapewnić energię elektryczną dla ponad 1500 gospodarstw domowych.
Pływająca elektrownia składa się z 12 tys. paneli słonecznych umieszczonych na strukturze wykonanej z korka. Została ona wybudowana przez portugalskie przedsiębiorstwo Corticeira Amorim i hiszpańską firmę Isigenere - przekazały władze portugalskiego inwestora, energetycznej spółki EDP. Jak wyjaśniono, dzięki umieszczeniu paneli słonecznych na wodzie ich efektywność wzrosła o 11 proc.
Według "O Jornal Economico" w planach EDP jest uruchomienie do 2025 r. na Alquevie innej pływającej elektrowni słonecznej. Ma ona posiadać moc 70 MW i być największą tego typu inwestycją fotowoltaiczną na świecie.
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group
Architekt Autorska Pracownia Jacek Krenz
Założyciel Jednacz Architekci
Generalny projektant Perbo-Projekt