REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Na terenach postoczniowych w Gdańsku powinien powstać park kulturowy?

  • Autor: PAP
  • 26 wrz 2018 09:51
fot. Fotolia

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Gdańska Jarosław Wałęsa uważa, że na terenach postoczniowych powinien powstać park kulturowy, a wszelkie inwestycje na tym obszarze powinny być konsultowane z mieszkańcami miasta.

REKLAMA

"Tereny postoczniowe to miejsce szczególne dla wszystkich gdańszczan. Nie wyobrażam sobie panoramy Gdańska bez tych majestatycznych dźwigów. Niestety, lata zaniedbań spowodowały wyburzenia wielu hal i budynków. Tymczasem w ich miejsce nie powstały inwestycje godne tego miejsca. Dlatego chciałbym, aby na Młodym Mieście powstał park kulturowy" - powiedział we wtorek na briefingu prasowym, europoseł Platformy Obywatelskiej. Jego zdaniem, kluczowe jest, żeby "pogodzić ochronę tego dziedzictwa z konkretnymi propozycjami nowych inwestycji".

"Chciałbym, żeby te nowe inwestycje były konsultowane lokalnie, po odpowiedniej dyskusji i rozmowie z mieszkańcami i inwestorami. Kluczowe jest to, żeby te decyzje nie były podejmowane centralnie, jak to się teraz dzieje. Można połączyć to, co już mamy, czyli nasze dziedzictwo z wizją nowoczesnego Gdańska" - ocenił Wałęsa.

Karol Spieglanin, prezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, który w przypadku zwycięstwa w wyborach Wałęsy ma objąć stanowisko wiceprezydenta odpowiedzialnego za rozwój przestrzenny Gdańska, podkreślił, że potrzebne jest "wsparcie dla wszystkich wspólnot i instytucji, które chciałyby przywrócić historyczny, najczęściej przedwojenny wygląd budynków".

"Pamiętajmy, że w Gdańsku jest wiele budynków, które nie odzyskały tak naprawdę swojej przedwojennej świetności - można w tym przypadku wspomnieć o całej pierzei naprzeciwko Rady Miasta, która tuż po wojnie została obniżona o dwa piętra i pozbawiona wszelkich detali. Wydaje nam się, że miasto, które zostało tak dotknięte w historii jak najbardziej powinno o tego budynki zadbać" - dodał Spieglanin.

W jesiennych wyborach samorządowych oprócz Jarosława Wałęsy, kandydatami na najwyższy urząd w Gdańsku są także: sprawujący tę funkcję od 20 lat Paweł Adamowicz, jako kandydat bezpartyjny, działacz PiS Kacper Płażyński (Zjednoczona Prawica), Elżbieta Jachlewska (Lepszy Gdańsk), Andrzej Ceynowa (Sojusz Lewicy Demokratycznej) oraz Jacek Hołubowski (komitet Gdańsk Tworzą Mieszkańcy, współorganizowany przez wyrzuconego z PiS radnego Gdańska Łukasza Hamadyka).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie