REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Na terenach zrekultywowanego Bełchatowa powstanie port jachtowy, muzeum górnictwa oraz centrum kulturowe

  • Autor: PAP
  • 24 lis 2017 14:11
Na terenach zrekultywowanego Bełchatowa powstanie port jachtowy, muzeum górnictwa oraz centrum kulturowe
fot. pixabay

Trzy metry długości i ponad dwa metry szerokości - to wymiary makiety, na której ze szczegółami odwzorowano zrekultywowane tereny Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie (Łódzkie). Widać na niej m.in. Górę Kamieńsk, ścieżki rowerowe, siłownię wiatrową.

REKLAMA

Makieta prezentowana jest w ramach interaktywnej ekspozycji muzealnej - PGE Giganty Mocy w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie.

Sandra Apanasionek, rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK), spółki, która dofinansowała przedsięwzięcie zwróciła uwagę, że rekultywacja terenów górniczych jest jednym z najważniejszych obszarów działalności bełchatowskiej kopalni. W wyniku odkrywkowej działalności górniczej powstają sztuczne zagłębienia lub wzniesienia terenu. Według niej obszary te po zakończeniu eksploatacji z powodzeniem przywracane są do stanu poprzedniego, a nawet stają się atrakcyjniejsze pod względem turystycznym.

Prezes PGE GiEK Sławomir Zawada dodał, że proces rekultywacji rozpoczyna się już na etapie robót górniczych przez odpowiednio dobraną technologię zwałowania, która ma zoptymalizować i zminimalizować prace wymagające dodatkowego kształtowania terenu.

Na makiecie, która powstała w ramach projektu "Rekultywacja - sztuka tworzenia" znalazły się obszary już zrekultywowane przez bełchatowską kopalnię. Widać na niej m.in. Górę Kamieńsk, która powstała z wybieranego znad złoża węgla brunatnego nadkładu. Usypana, obok bełchatowskiej odkrywki, z piasku, żwiru, iłów oraz gliny góra stała się najwyższym wzniesieniem w centralnej Polsce - 395 m n.p.m.

- Przeprowadzone na niej prace związane z odwodnieniem, odtworzeniem gleby i roślinności, w tym lasów, budową dróg, sprawiły, że góra stała się modelowym przykładem, iż zmiany powierzchni terenu związane z prowadzeniem eksploatacji metodą odkrywkową, mają charakter przejściowy, a teren poeksploatacyjny przywracany jest naturze i stwarza świetne warunki dla nowych form jego wykorzystania - powiedział Zawada. Przypomniał, że góra stała się celem miłośników aktywnego, zimowego i letniego, wypoczynku.

Na makiecie widać też lasy zasadzone na zrekultywowanych terach, ścieżki rowerowe oraz siłownię wiatrową. A także część wyrobiska pola Bełchatów, która zamienić się mają w jeziora. Jak zapowiedział Zawada planowane jest utworzenie plaż, portu jachtowego, a nawet zatopienie pewnych atrakcji dla pasjonatów nurkowania. Wyraził nadzieję, że w przyszłości powstanie w tym miejscu centrum sportowo-rekreacyjne i kulturowe. Planowane jest także m.in. muzeum górnictwa, ośrodek konferencyjny z zapleczem wystawienniczym.

PGE Giganty Mocy, to interaktywna (znajdująca się na trzech kondygnacjach) ekspozycja muzealna, opowiadająca historię tworzenia się węgla brunatnego oraz Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrowni Bełchatów. Jej głównym celem jest przybliżenie zwiedzającym procesu produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego. Ideą ekspozycji jest ukazanie naukowego, przyrodniczego i technicznego aspektu powstawania i wydobywania węgla brunatnego oraz przetwarzania go w energię elektryczną. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie