REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Na terenie Gwatemali odkryto pozostałości wielkiej metropolii

  • Autor: PAP
  • 05 lut 2018 12:01
Na terenie Gwatemali odkryto pozostałości wielkiej metropolii
fot. shutterstock

W regionie Peten w Gwatemali, wykorzystując technikę mapowania naukowcy znaleźli w gęstej dżungli dziesiątki tysięcy wcześniej niewykrytych domów, a także budowli obronnych i piramid stworzonych przez Majów - poinformował w niedzielę portal Time.

REKLAMA

O odkryciach poinformowała w czwartek Fundacja Dziedzictwa Majów i Przyrody Gwatemali współpracująca z amerykańskimi, europejskimi i gwatemalskimi archeologami.

Skala dokonanych odkryć sugeruje, że około 10 milionów osób mogło mieszkać w obrębie Niziny Majów.

"To dwa do trzech razy więcej (mieszkańców) niż sądzono" - powiedział Marcello A. Canuto, profesor antropologii na Uniwersytecie w Tulane.

W badaniach terenu naukowcy zastosowali technikę LiDAR (Light Detection and Ranging), dzięki której możliwe było ujrzenie konturów ukrytych pod gęstym listowiem.

Obrazy ujawniły, że Majowie zmienili krajobraz w znacznie szerszym zakresie niż wcześniej sądzono; na niektórych obszarach uprawiano prawie 95% dostępnej ziemi.

"Ich rolnictwo było o wiele bardziej intensywne i zrównoważone niż sądziliśmy; ponadto uprawiali każdy centymetr ziemi", powiedział Francisco Estrada-Belli, adiunkt na uniwersytecie w Tulane, podkreślając, że starożytni Majowie częściowo osuszali bagniste obszary.

Imponujące ogrodzenia obronne, systemy rowów i wałów oraz kanały nawadniające sugerują, iż Majowie dysponowali wysoce zorganizowaną siłą roboczą.

"Jest tu (widoczne) zaangażowanie państwa, ponieważ widzimy przekopane duże kanały, które zmieniają naturalny bieg wody" - powiedział Thomas Garrison z Ithaca College w Nowym Jorku.

Mapowanie wykryło około 60 tys. pojedynczych struktur i budowli, w tym cztery główne ośrodki kultury Majów z placami i piramidami.

Kultura Majów rozkwitła pomiędzy ok. 1000 p.n.e. a 900 r.n.e. Ich potomkowie nadal mieszkają w regionie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie