×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Na tropie nieznanego kościoła w Czechowicach

  • Autor: PAP
  • 18 lip 2018 12:39
  • Aktualizacja: 18 lip 2018 12:40
fot. pixabay.com

Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w Czechowicach – obecnie dzielnicy Gliwic – natrafili na pozostałości murowanego kościoła, o którym milczą historyczne źródła.

REKLAMA

Głównym celem rozpoczętych jeszcze ubiegłego lata prac jest znalezienie reliktów kościoła pw. św. Jerzego, a także zbadanie, jak dokładnie wyglądała ta świątynia i kiedy funkcjonowała. Zachował się zapis z końca XVII w. o drewnianym kościele z dzwonnicą i zakrystią z adnotacją, że generalnie był w złym stanie.

"Podczas prowadzonych obecnie badań natrafiliśmy na dalsze fundamenty i zalążki ścian murowanej budowli, na której fragmenty natknęliśmy się już w tamtym roku. Wszystko wskazuje na to, że to kościół barokowy, jednonawowy, wnękowy, jednak żadne historyczne źródła nie podają, że w tym miejscu był kiedykolwiek murowany kościół" - powiedział w środę PAP kierujący pracami Radosław Zdaniewicz, który jest prezesem górnośląskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

"Przypuszczamy, że drewniany kościół obecny w kościelnych spisach wizytacyjnych z końca XVII w. uległ zniszczeniu - może spłonął - i podejrzewamy, że w tym miejscu rozpoczęto budowę kościoła murowanego, który mógł powstać być może jeszcze w 1 połowie XVIII w., ale datowanie jest tu bardzo trudne. Czy został ukończony, czy z niego korzystano - tego nie wiemy" - dodał Zdaniewicz.

Już wcześniej we wnętrzu kościoła znaleziono kryptę i groby z XVII w. Można to było ustalić dzięki znalezionemu tam medalikowi, wybitemu w I połowie XVII w. Murowany kościół wybudowano na pozostałościach poprzedniej świątyni. "To wszystko potwierdza wielowiekową ciągłość parafii w tym miejscu" - zaznaczył archeolog.

Czechowice to najbardziej wysunięta na północ dzielnica Gliwic. Jej historia sięga średniowiecza, choć na tym terenie odkryto nawet pradziejowe zabytki. Pierwsza wzmianka o Czechowicach pochodzi jednak z XIV w. - znalazła się w spisie wsi, które musiały płacić dziesięcinę na rzecz Kościoła.

Inicjatorem i pomysłodawcą poszukiwania czechowickiego kościoła jest Stowarzyszenie Rozwoju Czechowic we współpracy ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich. "To cenna inicjatywa miejscowych społeczników, zaangażowanych w poszukiwanie wiedzy o swojej małej ojczyźnie" - podkreślił Radosław Zdaniewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie