Tegoroczny finał Ligi Mistrzów miał rozegrać się pierwotnie w Sankt Petersburgu, ale po rosyjskiej inwazji na Ukrainę został przeniesiony do Paryża i został rozegrany na stadionie Stade de France. Przyglądamy się architekturze obiektu.
Otwarty w 1998 roku stadion Stade de France to największy stadion we Francji. Za jego projektem stoją architekci Aymeric Zubléna, Michel Macary, Regembal Michel i Claude Costantini. Obiekt powstał z myślą o mistrzostwach świata w piłce nożnej, których gospodarzem w 1998 roku była Francja.
Pojemność stadionu to imponujące ponad 80 tys. miejsc (dla porównania Stadion Narodowy w Warszawie ma pojemność 58 tys. miejsc), z czego 6 tys. to miejsca przeznaczone dla VIP-ów. 25 tys. miejsc stanowią miejsca mobilne, pozwalające na różnorodną konfigurację stadionu w zależności od potrzeb i charakteru odbywającego się na stadionie wydarzenia. Co ciekawe, funkcja mobilnych siedzeń była absolutną nowością i pionierskim rozwiązaniem w roku 1997!
Inspiracją dla architektury stadionu był terminal Pan Am na lotnisku JFK w Nowym Jorku. Najbardziej charakterystycznym elementem bryły budynku jest jego dach o powierzchni sześciu hektarów i formie eliptycznego dysku. Dysk ten jest wsparty na osiemnastu stalowych masztach w formie oszczepów znajdujących się w 40-metrowych odstępach jeden od drugiego.
W dach wbudowano wszystkie systemy oświetlenie i nagłośnienia, aby instalacje w jak najmniejszym stopniu zakłócały widoczność widzów. Konstrukcja dachu może wytrzymać wiatry o prędkości 145 km na godzinę. Budowa samego dachu kosztowała, bagatela, 45 milionów euro!
Dach został on zaprojektowany tak, aby chronić widownię przed warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie nie zakrywał samego pola gry. W centralnej części konstrukcji dachu zastosowane zostało przyciemniane szkło, które jednocześnie zapewnia komfort widzom oraz wystarczającą ilość światła potrzebnego dla zdrowego wzrostu trawy na murawie.
Otwarta architektura miasta została doceniona w roku 2022 przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Budownictwa i Inżynierii Budowlanej IABSE, które wyróżniło konstrukcję budynku.
Budowa całego stadionu trwała nieco ponad dwa lata, rozpoczęła się w maju 1995 roku, a zakończyła w 1997 roku. Na stadionie rozgrywano finały Mundialu w piłce nożnej i w rugby, a także liczne koncerty, gwiazd takich jak Depeche Mode, Bruno Mars, Beyonce, Lady Gaga, Eminem czy BTS.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci