REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Na zamku w Malborku wystawa „Sztuka jest KUL”

  • Autor: PAP
  • 22 sty 2018 11:33
Na zamku w Malborku wystawa „Sztuka jest KUL”
fot. pixabay

Na zamku w Malborku otwarta została wystawa prezentująca eksponaty ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspozycja pt. „Sztuka jest KUL” składa się z ok. 70 obrazów i grafik uznanych polskich oraz zagranicznych artystów.

REKLAMA

Na wystawie, którą urządzono w wybranych wnętrzach Zamku Średniego i Wysokiego, zobaczyć można m.in. prace Włodzimierza Tetmajera, Rafała Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Władysława Jarockiego czy Stanisława Kamockiego.

Znalazły się też obrazy malarzy europejskich powstałe między XVI a XIX wiekiem, w tym prace Francesco Rizzo da Santacroce, Martena van Valckenborcha, Abrahama Storcka i Christiana Georga Schuetza Starszego.

Jak poinformował PAP dr Krzysztof Przylicki z Muzeum KUL, który wraz z Ewą Witkowicz-Pałką z Muzeum Zamkowego w Malborku, jest kuratorem wystawy, na ekspozycję składa się w sumie ok. 70 prac. "Poza obrazami i grafikami już od kilku miesięcy prezentujemy w Malborku także średniowieczną rzeźbę pochodzącą z naszych zbiorów" - przypomniał Przylicki.

- Zbiory pełnią rolę ambasadora naszej uczelni. Udostępniamy je szerokiej publiczności w 100-lecie powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w ramach wdzięczności dla społeczeństwa, które w dużym stopniu wspomaga Uniwersytet przez różnego typu dodatki czy darowizny - podkreślił Przylicki.

Dodał, że wystawa na malborskim zamku czynna będzie do końca września, a przed sezonem uzupełniona zostanie ona o - pochodzącą także ze zbiorów KUL - ekspozycję prezentującą rzeźbę barokową, rzemiosło artystyczne, porcelanę i szkło z najlepszych europejskich hut i manufaktur oraz księgi i starodruki użyczone przez bibliotekę KUL. "Termin otwarcia tej części ekspozycji jeszcze nie został ustalony" - zaznaczył Przylicki.

Jak wyjaśnił, eksponaty z Muzeum KUL mogły zostać wypożyczone do Malborka także dlatego, że w Lublinie trwają właśnie prace nad przystosowaniem do celów wystawienniczych obiektu, w którym znajdzie się stała ekspozycja placówki.

Zbiory Muzeum KUL liczą ok. 1700 eksponatów. W dużej części składają się na nie dzieła podarowane uczelni przez prywatnych kolekcjonerów, w tym Olgę i Tadeusza Litawińskich, Stanisławę i Tadeusza Witkowskich oraz Joannę Gliwę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie