Nad Welem zawieszono budki lęgowe dla ptakówPAP - 18-02-2021 10:30


Na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego rozwieszono budki lęgowe przeznaczone dla gągołów i traczy nurogęsi. Ma to pomóc w ochronie obu tych gatunków ptactwa wodnego, gniazdujących naturalnie w dziuplach starych drzew.

Jak poinformował PAP w środę Marcin Modrzewski z Welskiego Parku Krajobrazowego, rozwieszono 25 budek lęgowych na drzewach nad rzeką Wel i w pobliżu brzegów jezior: Rumian, Zarybinek, Tarczyńskiego, Grądy i Jeleń.

Według niego podobne akcje odbywają się na terenie tego parku krajobrazowego co roku, żeby zapewnić obu gatunkom ptaków odpowiednie miejsca do wyprowadzenia lęgów.

"Wieszanie takich budek jest dość trudne, bo każda z nich waży około 20 kg i trzeba je umieścić na wysokości 4-5 m nad ziemią" - przyznał Modrzewski.

Gągoł krzykliwy (Bucephala clangula) i Tracz nurogęś (Mergus merganser) w odróżnieniu od innych kaczek nie zakładają gniazd w przybrzeżnych szuwarach, tylko w dużych dziuplach wydrążonych przez dzięcioły w starych drzewach. Potomstwo wyskakuje z nich bezpośrednio do wody lub na ziemię.

Przyrodnicy liczą, że nowe budki lęgowe, imitujące naturalne dziuple, zostaną zasiedlone wiosną. W poprzednich latach w takich budkach gniazdowały głównie gągoły, ale z niektórych korzystały również puszczyki, kawki, szpaki czy wiewiórki.

W akcji wieszania budek lęgowych pracownikom Welskiego Parku Krajobrazowego pomagała Państwowa Straż Rybacka i członkowie ciechanowskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

Gągoły i tracze są objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Budowa sztucznych gniazd - przy braku nad zbiornikami wodnymi starych dziuplastych drzew - jest jednym z elementów tzw. ochrony czynnej tych kaczek.

Welski Park Krajobrazowy utworzony został w 1995 r. dla ochrony krajobrazu i przyrody środkowego odcinka doliny rzeki Wel, największego lewobrzeżnego dopływu Drwęcy. Położony jest na południowo-zachodnim skraju woj. warmińsko-mazurskiego, na terenie dwóch powiatów: działdowskiego i nowomiejskiego. (PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ zan/