Nad wyglądem fasad pracowali wykładowcy ASP i konserwatorzy. Oto nowa odsłona Włókienniczej w ŁodziUM Łódź - 08-11-2019 11:48


Wiemy już, jak będą ozdobione fasady gruntownie remontowanych kamienic przy ul. Włókienniczej w Łodzi. Dzięki rewitalizacji jedna z zaniedbanych ulic zmieni się w piękną i wygodną do życia przestrzeń.

Ulica Włókiennicza miała być symbolem rewitalizacji i będzie. Choć mało kto w to wierzył, kiedy miasto ogłaszało plany rewitalizacji, to dzisiaj każda z inwestycji ma już wybranego wykonawcę, a większość prac budowlanych się rozpoczęła. Wszystkie kamienice będą gruntownie zmodernizowane – od piwnic po dachy – ulica przebudowana i zazieleniona, a z równoległą ul. Jaracza połączy ją nowy pasaż z miejscem wypoczynku i rekreacji - podaje oficjalny portal miejski Łodzi.

Na ul. Włókienniczej udało się połączyć modernizację z programem artystycznym. – Zespół architektów, wykładowców Akademii Sztuk Pięknych i konserwatorów pracował nad wyglądem fasad. Przez lata większość elewacji utraciła detale architektoniczne, część nigdy ich z kolei nie miała. Tym pierwszym przywrócimy dawne piękno, a tym drugim zaprojektowaliśmy nowe, stylowe „szaty” – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Przy niedługiej ul. Włókienniczej remontowane są wszystkie miejskie kamienice, w sumie 17. Jedenaście z nich będzie miało nowe fasady. Pozostałe sześć elewacji przy okazji remontu doczeka się konserwatorskich prac i rekonstrukcji, bo na nich część detali się zachowała.

Projekty trzech pierwszych nowych elewacji są już gotowe. Wiemy jak będą wyglądały po remoncie kamienice pod numerami 12, 14 i 16. Wszystkie będą miały zdobione fasady na wszystkich kondygnacjach, a po zakończeniu remontów w niczym nie będą ustępowały nawet niektórym kamienicom z ul. Piotrkowskiej.

Pierwsze efekty prac na elewacjach zobaczymy w przyszłym roku. Wtedy bowiem zakończą się pierwsze generalne remonty. Zwieńczeniem rewitalizacji będzie przebudowa samej ulicy i budowa nowego pasażu Majewskiego, który swoją nazwę wziął od jednego z najwybitniejszych łódzkich architektów. On sam mieszkał przy ul. Włókienniczej pod numerem 11, a jego miejski pałac – również remontowany – będzie perełką tego miejsca.

Ulica Włókiennicza będzie miała formę woonerfu bez wyznaczonego przedziału między jezdnią a chodnikiem. Zostanie wyłożona kostką kamienną o różnorodnych barwach, mającą tworzyć główną kompozycję artystyczną.

Przełomowy dla ulicy Włókienniczej będzie rok 2021 - wtedy skończą się ostatnie remonty kamienic, a modernizowana będzie sama ulica, która zamieni się w woonerf ze szpalerem drzew. Wszystkie prace na ul. Włókienniczej w ramach rewitalizacji zakończą się w 2022 roku.