REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Nadleśnictwo Bielsko zrewitalizuje zabytkową leśniczówkę

  • Autor: PAP
  • 08 lis 2022 11:55
Nadleśnictwo Bielsko zrewitalizuje zabytkową leśniczówkę
Nadleśnictwo Bielsko zrewitalizuje zabytkową leśniczówkę, fot. shutterstock

Zrewitalizowana zostanie zrujnowana zabytkowa, XIX-w. leśniczówka w Lipniku, dzielnicy Bielska-Białej. Ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej w Nadleśnictwie Bielsko. Zabytek ma zostać oddany w 2025 r.

REKLAMA

  • Nadleśnictwo podało, że przetarg dotyczy wykonania dokumentacji projektowo-kosztorysowej renowacji, a także późniejszego nadzoru nad pracami.
  • Na realizację pierwszej części wykonawca będzie miał cztery miesiące. Później zostanie wyłoniona firma, która podejmie się remontu.
  • Leśnicy zakładają, że zabytek zostanie udostępniony pod koniec 2025 r.
  • Po renowacji w budynku mieściła się będzie filia należącego do Lasów Państwowych ośrodka kultury leśnej w Gołuchowie.
  • Termin składania ofert upływa 14 listopada.

To drugie podejście do wyłonienia wykonawcy. Poprzedni przetarg został unieważniony. "W specyfikacji warunków zamówienia wystąpiły błędy, które skorygowano" - powiedział PAP rzecznik Nadleśnictwa Bielsko Tomasz Gawęda.

Ogłoszenie przetargu zapowiadał jeszcze w lipcu p.o. dyrektora Lasów Państwowych Józef Kubica. Wyraził wówczas nadzieję, że jeszcze w tym roku powstanie projekt, a w przyszłym rozpocznie się remont.

Nadleśnictwo Bielsko przy restauracji zabytkowej leśniczówki skorzysta z funduszy UE. Zadanie to zostało ujęte w porozumieniu dotyczącym wspólnego projektu Lasów Państwowych z Polski i Słowacji. Zawarte zostało w lipcu br.

Polskie Lasy Państwowe mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 procent kosztów renowacji leśniczówki. Tyle samo otrzymają mogą liczyć Słowacy, którzy także będą remontowali drewniany budynek. Pomiędzy nimi zostanie wyznaczony szlak turystyczny. Na jego trasie znajdą się także inne obiekty drewniane.

Leśniczówka została wzniesiona w 1884 r. Jest dziełem urodzonego w pobliskich Łodygowicach architekta Emanuela Rosta. Drewniany budynek pełnił funkcję siedziby zarządu lasów oraz punktu gastronomiczno-usługowego dla turystów. Od lat 50. XX w. znajdowały się w nim kwatery robotników leśnych. Użytkowany był też m.in. przez szkołę. Później obiekt stał pusty i niszczał. W 2018 r. leśniczówka została wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie