REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Nagrodzono Sopocki System Identyfikacji Miejskiej

  • Autor: UM Sopot
  • 04 paź 2021 11:33
Nagrodzono Sopocki System Identyfikacji Miejskiej
Nagrodzono Sopocki System Identyfikacji Miejskiej, fot. UM Sopot
Nagrodzono Sopocki System Identyfikacji Miejskiej
Nagrodzono Sopocki System Identyfikacji Miejskiej
Nagrodzono Sopocki System Identyfikacji Miejskiej

Podczas Regionalnych Obchodów Światowego Dnia Turystyki, organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Sopot odebrał wyróżnienie w kategorii „Innowacja w Turystyce 2019” za System Identyfikacji Miejskiej.

REKLAMA

W ramach sopockiego SIM, w 2019 roku wymienione zostały wszystkie nośniki z nazwami ulic w całym mieście. Ponadto, zamontowano 8 podświetlanych pylonów z mapami miasta oraz dwujęzyczną informacją o sopockich atrakcjach turystycznych i hotelach. Przy głównych ciągach drogowych pojawiły się też pylony kierujące do kategoryzowanych hoteli i campingów. Natomiast w centrum Sopotu zamontowane zostały znaki informujące o atrakcjach turystycznych i instytucjach kultury.

Sopocki System Informacji Miejskiej jest autorskim projektem dedykowanym Miastu Sopot, zaprojektowanym przez Studio Świerszcze. Wszystkie tablice, słupy i pylony mają spójną oraz uporządkowaną formę. Inspiracją dla kształtowania poszczególnych elementów było skojarzenie najbardziej uniwersalne i jednocześnie wszechobecne w mieście – wiatr i jego siła. Gama kolorów pojawiająca się w całym Systemie Identyfikacji Miejskiej jest inspirowana kolorystyką Zatoki Gdańskiej. Ważnym zagadnieniem, który został wzięty pod uwagę w projektowaniu SIM było też odpowiednie zaplanowanie liczby informacji w zależności od tego, czy komunikaty kierowane są do osób pieszych czy uczestników ruchu drogowego. Oznaczenia w ruchu pieszym są wzbogacone o anglojęzyczne tłumaczenia, ikony, jak również informują o odległościach do wskazanych destynacji od miejsca, w którym usytuowany jest nośnik. To wszystko przełożyło się na sukces nowego oznakowania, który w pierwszej kolejności doceniony został przez użytkowników, czyli głównie turystów.

– Ogromnie cieszy nas przyznane wyróżnienie w kategorii Innowacja w Turystyce. Dzięki spójności i czytelności nowego Systemu Informacji Miejskiej w Sopocie przestrzeń miasta nabrała eleganckiego charakteru. Dodatkowo wzmocniony został przekaz dla turystów, którzy często gubili się w nadmiarze informacji i kolorów poszczególnych znaków i strzałek – mówi Jacek Karnowski, prezydent miasta Sopotu. – SIM doceniają zarówno nasi goście, jak i mieszkańcy. Dzięki SIM a także obowiązującej uchwale krajobrazowej udało się znacząco poprawić estetykę miasta – dodaje prezydent Sopotu.

Wręczenie nagród miało miejsce 1 października w Europejskim Centrum Solidarności. Poza nagrodą dla miasta Sopotu nagrody otrzymała również Bałtycka Agencja Artystyczna BART za nową kulturalną przestrzeń w malowniczej Operze Leśnej – LASY.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie