REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Najcenniejszy zabytek Sosnowca dostanie drugie życie

  • Autor: PAP
  • 05 lut 2018 09:07
Najcenniejszy zabytek Sosnowca dostanie drugie życie
fot. pixabay

Do listopada br. ma potrwać remont i adaptacja nieczynnego dotąd północnego skrzydła Zamku Sieleckiego w Sosnowcu, w którym działa Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Dzięki zamówionym przez miasto, wartym 1,8 mln zł brutto pracom, placówka zyska większą przestrzeń.

REKLAMA

Zamek Sielecki to najstarszy i najcenniejszy zabytek Sosnowca. Jego historia sięga czasów średniowiecznych. Składający się z części głównej i dwóch skrzydeł obiekt w przeszłości często zmieniał właścicieli - w ub. wieku był własnością kopalni, znajdowały się w nim muzeum, galeria sztuki. W 1998 r. zamek przejęło miasto, rozpoczęły się pierwsze remonty. W 2002 r. wyremontowaną część zamku przeznaczono na siedzibę Sosnowieckiego Centrum Sztuki - Zamek Sielecki.

W ostatnich latach miasto przygotowało unijny projekt, zgłoszony w ub. roku do konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. Chce w ten sposób zdobyć dotację do rozpoczynającego się remontu i adaptacji pomieszczeń w nieczynnym dotąd skrzydle północnym zamku.

O zakończeniu przetargu i podpisaniu wartej 1,8 mln zł brutto umowy na wykonanie prac z wywodzącym się z Sosnowca wykonawcą poinformował prezydent miasta Arkadiusz Chęciński. Jak podał, północne skrzydło budynku zostanie wyremontowane do listopada br.

Z dokumentacji przetargowej wynika, że prace wewnętrzne obejmą m.in. odtworzenie drewnianej klatki schodowej w skrzydle północnym (z drewna dębowego), modernizację posadzek i parkietów w określonych pomieszczeniach, odświeżenie ścian i sufitów w przeważającej części pomieszczeń, prace przy drzwiach, listwach przyściennych itp., montaż dwóch poziomych pochylni, modernizację oświetlenia oraz docieplenie podłogi w pracowni na parterze.

Prace obejmą też odkrywki archeologiczne w wieży północnej, które - przeprowadzone w latach 90. ub. wieku - pozwoliły lepiej poznać historię zamku. Teraz odkrywki zostaną oczyszczone, podobnie jak eksponująca je szklana podłoga ponad nimi.

Roboty zewnętrzne to m.in. remont drzwi zewnętrznych w skrzydle północnym, remont schodów wejściowych w trzech skrzydłach, remont balustrad, komina i zadaszenia dobudówki. Wokół budynku ma zostać wykonana opaska żwirowa, zakładane są budowa i remont ogrodzenia terenu, a także uporządkowanie zieleni. Ponadto wykonawca dostarczy wyposażenie elektroniczne, m.in. projekcyjne.

"Po zakończeniu prac Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki zyska większą przestrzeń do swoich działań" - zaznaczył prezydent Chęciński.

Koszt unijnego projektu "Adaptacja Zamku Sieleckiego w Sosnowcu na cele kulturalne" miasto oszacowało na 1,9 mln zł, przy wnioskowanym dofinansowaniu z RPO na poziomie niespełna 1,2 mln zł. Nabór w konkursie dotyczącym dziedzictwa kulturowego zakończył się w połowie ub. roku. Dotąd zarząd woj. śląskiego nie informował o jego rozstrzygnięciu.

Pierwsze wzmianki wiążące się z historią Zamku Sieleckiego pochodzą z XV w. i dotyczą obiektu obronnego (łac. fortalicium). Nowy, otoczony fosą zamek o charakterze obronnym (w założeniu czteroskrzydłowy z basztami) powstał ok. 1620 r., wybudowany przez Sebastiana Minora z Przybysławic.

Zamek przebudował w 1814 r. Ludwik Anhalt Koethen z Pszczyny. Dziesięć lat później zniszczył go pożar, odbudowano go 1832 r. W latach 60. XIX w. ówczesny właściciel, hrabia Jan Renard otoczył go parkiem. W drugiej połowie XIX w. dokonano największych zmian w architekturze obiektu - został on pozbawiony skrzydła wschodniego z bramą wjazdową.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie