×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Najnowszy projekt na terenie Starego Miasta w Zamościu dostał zielone światło

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 02 sie 2018 11:26
Najnowszy projekt na terenie Starego Miasta w Zamościu dostał zielone światło
fot. Mateusz Tański & Associates

Na Bazyliańskiej 1 w Zamościu powstanie najnowszy projekt pracowni Mateusz Tański & Associates dla Bartecki Development. Projekt apartamentowca o pow. 5,2 tys. mkw. z częścią usługową dostał właśnie pozytywną opinię służb konserwatorskich.

REKLAMA

Zamość jest doskonałym przykładem miasta, które zachowało pierwotny układ urbanistyczny „idealnego miasta renesansowego”, z fortyfikacjami i zabudową, w której cechy architektury włoskiej przenikają się z lokalną tradycją artystyczną. Prywatne miasto kanclerza i hetmana Jana Zamoyskiego, zostało założone w 1580 roku według najlepszych włoskich wzorów „miasta idealnego”. Rozplanowanie miasta wraz z fortyfikacjami oraz najważniejsze budowle zaprojektował Bernard Morando, architekt z Padwy. Zamość został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa podczas sesji odbywającej się w amerykańskim Santa Fe w dniu 14 grudnia 1992 roku.

Wytyczne konserwatorskie

Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi forma elewacji jednoznacznie nawiązuje do istniejącej zabytkowej zabudowy Starego Miasta. Przyjęty podział na mniejsze kamieniczki o zróżnicowanej kompozycji oraz zróżnicowany rytm otworów okiennych i gzymsów stanowi próbę kształtowania nowej architektury w nawiązaniu o elewacje istniejącej zabudowy północnej pierzei bloku VII.

Wielkość i proporcje otworów okiennych dopasowane zostały do skali okien okolicznych kamienic. Jedynie w parterach o funkcji usługowej zaprojektowano miejscowo nieco wyższe przeszklenia.

Kolorystyczne rozbicie poszczególnych sekcji budynku pozwala na uzyskanie spójności z zabudową sąsiednich kwartałów. Zastosowane elementy takie jak rozległy gzyms górny, gzymsy pośrednie nad parterem czy dekoracyjne listwy nad oknami dodatkowo podkreślają tę spójność.

Nowa zabudowa

Planowana inwestycja znajduje się w granicach strefy A pełnej ochrony i rekonstrukcji konserwatorskiej.

Priorytetem podczas projektowania obiektu była idea harmonijnego nawiązania do historycznie ukształtowanej zabudowy na sąsiednich działkach z jednoczesną próbą stworzenia współczesnego środowiska mieszkalnego o wysokim standardzie. Idea ta realizowana jest poprzez zabudowę o pierzejowym charakterze jednoznacznie kojarzącym się ze śródmiejską zabudową Starego Miasta.
Podstawowe wytyczne nadające kierunek pracom projektowym wynikają z relacji projektowanego obiektu do najważniejszych elementów przestrzennych i kulturowych w jego najbliższej okolicy.

Funkcja

Na parterze znajdą się lokale usługowe natomiast pierwsze i drugie piętro zostanie przeznaczone na 43 apartamenty o zróżnicowanych powierzchniach - od 29 mkw do 90 mkw. Z myślą o wygodzie i bezpieczeństwie mieszkańców zaplanowano monitorowany podziemny garaż z 43 miejscami parkingowymi, indywidualne piwnice lokatorskie oraz boksy dla rowerów. Wysoki standard zapewnią trzy windy łączące kondygnacje nadziemne z podziemnym garażem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie