Najpiękniejsze stadiony 2015 roku. Jest polski akcent!Propertydesign.pl / Stadiony.net - 18-03-2016 13:45


W dwóch niezależnych głosowaniach jurorzy i internauci byli prawie zgodni: najwspanialsze nowe stadiony powstały w Meksyku i Francji. Wysoko oceniony został także Stadion Miejski Tychy.

Stade Matmut Atlantique (Bordeaux) oraz Estadio BBVA Bancomer (Monterrey) zwyciężyły w konkursie Stadion Roku 2015. Pierwszy z nich otrzymał Nagrodę Jury, a drugi Nagrodę Publiczności. Po raz pierwszy w historii jurorzy i internauci byli tak zgodni, ponieważ w obu głosowaniach właśnie te dwa stadiony zajęły pierwsze i drugie miejsce, zamieniając się jedynie miejscami.

Walory estetyczne Matmut Atlantique (projekt Herzog & de Meuron) są niepodważalne, to jeden z najbardziej niezwykłych stadionów świata. – Piękno odzwierciedla naturalny i miejski krajobraz Bordeaux. To innowacyjna forma stadionu zaczerpnięta z tradycyjnego stopniowania trybun. Proste i eleganckie płótno, które zaludniają widzowie. Czystość i świeżość detali to nowa jakość w projektowaniu stadionów – zachwycił się Dipesh Patel, członek Jury z Pattern Architects, autor najpiękniejszych stadionów Bliskiego Wschodu z Al Ain i Al Rayyan.

Architektów uwiódł również Estadio BBVA Bancomer (projekt Populous, VFO Arquitectos), który imponująco wpisuje się w górzysty krajobraz Monterrey. Dzięki nietypowemu wyprofilowaniu trybun i dachu tysiące widzów mogą podziwiać widok na pobliską górę Cerro de la Silla.

Ten meksykański stadion zajął drugie miejsce w głosowaniu Jury, ale bezdyskusyjnie wygrał głosowanie publiczności. Dzięki temu, podobnie jak Matmut Atlantique, otrzymał statuetkę Stadium of the Year.

W głosowaniu publicznym wzięło udział dokładnie 37 677 osób z aż 111 krajów na świecie. Każdy internauta mógł oddać jeden głos i warto wspomnieć, że prawie 9 tys. uczestników wsparło swoim wyborem Stadion Miejski Tychy (projekt pracowni Perbo-Projekt). Jedyna nominacja z Polski uplasowała się na wysokim szóstym miejscu w wyborze publiczności.

Stadion Roku to coroczny plebiscyt, w którym nominowane są największe i najciekawsze stadiony piłkarskie otwarte w ostatnich 12 miesiącach. Przyznawane są dwie nagrody. Pierwsza pochodzi od  Jury składającego się z architektów o dużym doświadczeniu w projektowaniu aren sportowych. Drugą przyznaje publiczność. Wśród dotychczasowych zwycięzców jest jeden stadion z Polski – Stadion Energa w Gdańsku.

Poniżej najwyżej oceniane areny sportowe w najnowszej edycji.

Głosowanie Jury

1.       Matmut Atlantique / Bordeaux, Francja

2.       Estadio BBVA Bancomer / Monterrey, Meksyk

3.       Zhanjiang OC Stadium / Zhanjiang, Chiny

4.       Haixia SC Stadium / Fuzhou, Chiny

5.       Avaya Stadium / San Jose, USA

6.       Estadio Cuauhtemoc / Puebla, Meksyk

7.       Ordos SC Stadium / Ordos, Chiny

8.       Baku Olympic Stadium / Baku, Azerbejdżan

9.       Stade Municipal de Kintele / Brazzaville, Kongo

10.   Suita City Football Stadium / Suita, Japonia

Głosowanie Publiczne

1.       Estadio BBVA Bancomer / Monterrey, Meksyk

2.       Matmut Atlantique / Bordeaux, Francja

3.       Estadio Cuauhtemoc / Puebla, Meksyk

4.       Turner Stadium / Be’er Sheva, Izrael

5.       Kyle Field / College Station, USA

6.       Stadion Miejski / Tychy, Polska

7.       Baku Olympic Stadium / Baku, Azerbejdżan

8.       Haixia SC Stadium / Fuzhou, Chiny

9.       Suita City Football Stadium / Suita, Japonia

10.   Zhanjiang OC Stadium / Zhanjiang, Chiny