×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Najstarsza szkoła w Polsce i największa nekropolia Piastów w projekcie Noc Muzeów

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 17 maj 2018 15:13
fot. pixabay.com

Zwiedzanie najstarszej polskiej szkoły, istniejącej od 1180 r. oraz katedry, gdzie spoczywają dawni władcy Polski, w tym Bolesław III Krzywousty i 14 książąt mazowieckich, to m.in. propozycje, które w Płockuprzygotowano na Noc Muzeów.

REKLAMA

Zapowiadając Noc Muzeów z 19 na 20 maja, Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna (PLOT) zaprasza na ponad 20 imprez, w tym np. "Spacer z duchami", który poprowadzą przewodnicy.

"Tej nocy będzie można bezpłatnie odkryć zakamarki naszego miasta, które zaprezentują płockie duchy, uścisnąć dłoń i zrobić pamiątkowe zdjęcie z ważną dla historii Płocka postacią, w przedwojennej kawiarni +spotkać+ Hankę Ordonównę czy w laboratorium chemicznym +wykonać+ doświadczenie z Marią Curie-Skłodowską. To tylko część zaplanowanych atrakcji" - podkreśla Ilona Nowak z PLOT.

Będzie można zwiedzić płocką katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wzniesioną w latach 1130-44, jedną z pięciu najstarszych w kraju i jedną z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski - w bazylice, która jest największą nekropolią Piastów, pochowani są Władysław I Herman, jego syn Bolesław III Krzywousty, a także 14 książąt mazowieckich, w tym Konrad I Mazowiecki oraz księżniczka Gaudemunda-Zofia, córka Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żona Bolesława II Mazowieckiego. Katedra wpisana została ostatnio na listę Pomników Historii.

W płocką Noc Muzeów, dzięki aktorom tamtejszego Teatru Dramatycznego, a także rekonstruktorom, którzy wystąpią w strojach z epoki, ożyją stałe ekspozycje Muzeum Mazowieckiego - secesyjna z aranżacją wnętrz kamienicy z przełomu XIX i XX wieku oraz prezentująca historię miasta "X Wieków Płocka". Będzie można też zwiedzić czasową wystawę kolekcjonerską "Świadkowie tamtych lat", przygotowaną w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Spichlerzu płockiego Muzeum Mazowieckiego na stałej ekspozycji "Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata" pojawi się lirnik, śpiewający pieśni dziadowskie, ku przestrodze, jak i ku pokrzepieniu. W tym samym czasie najmłodsi będą mogli wysłuchać wieczornych bajań i kołysanek. "Na odwiedzających wszystkie siedziby Muzeum Mazowieckiego podczas tegorocznej Nocy Muzeów czekać będzie także Muzealny detektyw, czyli specjalnie przygotowana gra dla dzieci z pamiątkowymi naklejkami i nagrodami" - zapowiada Nowak.

Z kolei najstarsza szkoła w Polsce, istniejąca nieprzerwanie w tym samym miejscu od 1180 r., obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka St. Małachowskiego w Płocku, zaprasza chętnych na spacer do podziemnych fundamentów średniowiecznej Kolegiaty św. Michała Archanioła, gdzie znajduje się ekspozycja artefaktów, które odnaleziono w trakcie prowadzonych tam prac archeologicznych. Odwiedzjący szkołę będą mogli również zwiedzić jej aulę, dawniej kaplicę, zdobioną polichromiami Władysława Drapiewskiego, które odkryto i odrestaurowano kilka lat temu w trakcie remontu zabytkowych budynków.

W Książnicy Płockiej na gości Nocy Muzeów "czekać" będą noblistka Maria Skłodowska-Curie - w laboratorium chemicznym, aktorka Hanka Ordonówna - w przedwojennej kawiarni, a także współorganizatorka cywilnej obrony miasta przed armią bolszewicką w 1920 r. Marcelina Rościszewska - w siedzibie Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego. "We wszystkie postacie historyczne wcielą się pracownicy Książnicy przebrani w stroje z epoki" - mówi dyrektor placówki Joanna Banasiak. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem: "Mamy tę moc - kobiety w Książnicy".

W rodzinnym domu Władysława Broniewskiego dostępna będzie dla zwiedzających wystawa, którą w Noc Muzeów wzbogacą seanse filmu o życiu i twórczości poety. W kawiarence literackiej "Pod dębem", której nazwa nawiązuje do majestatycznego dębu - obecnie będącego pomnikiem przyrody, a opisywanego w utworach Broniewskiego, który stoi w pobliżu jego domu - prezentowana będzie twórczość członków Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

W Noc Muzeów będzie można odwiedzić także wybudowaną w latach 1911-14 w stylu neogotyku angielskiego Świątynię Miłosierdzia i Miłości Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, którego siedziba władz znajduje się właśnie w Płocku - odwiedzający będą mogli zwiedzić m.in. katakumby bazyliki, a także ogrody otaczające świątynię i kompleks klasztorny.

W Płocku w Noc Muzeów otwarte będą także prywatne ekspozycje. Na gości czekać będzie Regionalne Muzeum Poczty. Jest to jedyna placówka posiadające zbiory ukazujące historię poczty od XVIII wieku, gdzie po wystawie oprowadza właściciel kolekcji, która powstawała przez ponad 50 lat. Z kolei w Muzeum Historii Medycyny zobaczyć będzie można "pokój starego doktora", gabinet lekarski z atlasami medycznymi z XIX wieku, klaserami i receptami, wyposażony w specjalistyczny sprzęt, w tym narzędzia medyczne używane dawniej np. w chirurgii, ortopedii, okulistyce, laryngologii czy stomatologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie