×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Najstarsze miasto w Polsce zyska nowy rynek

  • Autor: PAP
  • 19 mar 2018 10:21
Najstarsze miasto w Polsce zyska nowy rynek
Kalisz, fot. archiwum

Fontanna posadzkowa, wyeksponowanie odkrytej przez archeologów studni na wodę z XVIII w. - to główne założenia rewitalizacji Głównego Rynku w Kaliszu. W budżecie miasta na ten cel zaplanowano 9 mln zł.

REKLAMA

Wiceprezydent Kalisza Barbara Gmerek poinformowała PAP, że centrum miasta czeka duża inwestycja, polegająca na rewitalizacji Głównego Rynku. "Ogłosiliśmy przetarg, oferty można składać do 27 marca" - powiedziała. W budżecie miasta zaplanowano na ten cel 9 mln zł.

Jak wyjaśniła wiceprezydent, przedmiotem zamówienia są roboty budowlane, polegające na wymianie całej nawierzchni płyty Głównego Rynku, wykonaniu przyłączy instalacji sanitarnych i elektrycznych, przebudowie kiosków handlowych oraz montażu elementów małej architektury.

"Zostanie rozbudowana sieć oświetlenia i zasilenia terenu wraz z montażem lamp i latarni, pojawią się iluminacje świetlne oraz podświetlenie architektury" - powiedziała.

Prace obejmą także przebudowę istniejącego klombu i budowę fontanny posadzkowej. Na konserwację i ekspozycję zabytkowego zbiornika wody Kalisz otrzyma pół miliona złotych rządowego wsparcia. O pieniądze na ten cel zabiegali parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z Kalisza. Zgłoszona przez nich poprawka do budżetu państwa na 2018 rok została zaakceptowana.

Na Głównym Rynku zostanie zamontowany hotspot, który umożliwi bezpłatne korzystanie z internetu. Będzie też możliwość podładowania telefonu. Staną nowe pawilony dla kwiaciarek oraz regał biblioteczny, w którym będzie można wymieniać się książkami. Z tyłu ratusza zostanie uwidoczniony pod szkłem wykop archeologiczny, pokazujący warstwy bruku, jakie zachowały się w kolejnych latach w tej części rynku. Odnowiona zostanie też zabytkowa pompa wodna z tyłu budynku ratusza.

Prace mają zakończyć się do 31 października 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie