REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Najstarsze muzeum w Polsce z odniowioną Salą Egipską

  • Autor: PAP
  • 20 paź 2017 09:18
Najstarsze muzeum w Polsce z odniowioną Salą Egipską
Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Jedno z dwóch największych pomieszczeń w pałacu Larischów w Cieszynie, Sala Egipska, odzyskało swój dawny blask. Wszystko dzięki odrestaurowanemu sklepieniu. W pałacu od lat mieści się Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

REKLAMA

- Sklepienie Sali Egipskiej wymagało konserwacji. Pojawiły się liczne pęknięcia i złuszczenia. Dwa lata temu pozyskaliśmy pieniądze na zabezpieczenie większych pęknięć. W tym roku otrzymaliśmy fundusze na konserwacją techniczną i estetyczną sklepienia, którą potrwa do końca listopada - powiedział Marian Dembiniok, dyrektor placówki.

80 proc. kwoty niezbędnej do przeprowadzenia konserwacji, czyli ponad 130 tys. zł., Muzeum otrzymało z ministerstwa kultury. Resztę przekazało starostwo cieszyńskie.

Sala Egipska jest jednym z dwóch dużych, reprezentacyjnych pomieszczeń pałacu. Zachowało się w niej oryginalne zdobienie. W centrum sklepienia znajduje się słońce, wokół którego umieszczone zostały znaki zodiaku. Znalazły się też na nim różne symbole, postacie oraz ornamenty roślinne. - W sali pojawiają się - jako ozdoba - hieroglify. To ze względu na nie nazywana jest ona egipską - powiedziała szefowa działu sztuki w Muzeum Irena Prengel-Adamczyk.

Jak dodała, salę będzie można zobaczyć prawdopodobnie już w grudniu. - Zwiedzający zobaczą w niej ekspozycję najcenniejszego rzemiosła artystycznego z naszych zbiorów - powiedziała Prengel-Adamczyk.

Obecnie Muzeum zabiega o fundusze, aby w przyszłym roku odrestaurować ściany Sali Egipskiej. Dekoracja przedstawia romantyczne krajobrazy z motywami starożytnej architektury.

Wnętrze drugiej dużej sali - Rzymskiej - nie zachowało się w oryginale. Pomieszczenie spłonęło podczas wojny.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego - obok muzeum w Puławach - jest najstarszą regionalną placówką muzealną w Polsce. Założył je w 1802 r. ks. Leopold Szersznik.

Muzeum obecnie mieści się w barokowo-klasycystycznym pałacu, który w ostatniej dekadzie XVIII w. wzniósł hr. Jan Larisch-Moennich. Na początku XIX w. cesarz Austrii Franciszek I podejmował w Cieszynie cara Aleksandra I, wielkiego księcia Konstantego i marszałka Michaiła Kutuzowa. W Sali Egipskiej odbywały się wówczas bale. W późniejszych czasach właścicielami pałacu była m.in. familia Saint Genois d`Anneaucort. W 1918 r. budynek kupiło miasto Cieszyn, a 13 lat później otworzyło w nim Muzeum Miejskie. W latach 1993-2002 budynek przeszedł gruntowny remont. (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie