REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Najstarszy basen w Toruniu odzyskał blask

  • Autor: PAP
  • 08 sty 2018 15:32
fot. pixabay.com

Najstarszy basen w Toruniu został zmodernizowany za 4,5 mln zł. Za nami uroczyste otwarcie zmodernizowanej pływalni Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych przy ul. św. Józefa.

REKLAMA

W ramach modernizacji basenu m.in. dobudowano szatnie, przebudowano i zmodernizowano węzły sanitarne i natryski, które po remoncie są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace objęły także nieckę basenu oraz trybuny, a firma Bud-Eko, wykonawca projektu przebudowy, wymieniła także stolarkę okienną i drzwiową. Dyrekcja oraz pracownicy szkoły dodali podczas otwarcia, że pływania ma także ocieplony dach oraz elewację.

Remont kosztował 4,5 mln zł, a miasto otrzymało dofinansowanie na ten cel z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 2,16 mln zł.

"Dla kolejnego rocznika uczniów zaczynających naukę w tej szkole basen jest nowy. Dla mnie kiedyś również był nowy. Gdy zaczynałem studia, a był to rok 1969, mieliśmy obowiązkowe zajęcia z pływania i wówczas wszyscy zazdrościli naszemu rocznikowi, że możemy chodzić na tę pływalnię. Oni musieli wcześniej jeździć na basen do Chełmży. Takie były realia ówczesnego Torunia, który nie miał jeszcze 200 tys. mieszkańców, a ok. 140 tys. i nie było żadnego basenu" - przypominał podczas uroczystego otwarcia odnowionej pływalni prezydent miasta Michał Zaleski.

Najstarsza kryta pływania w mieście powstała w 1968 roku. Tory pływackie mają na basenie ZSMEiE 25 metrów długości, a teraz do dyspozycji uczniów, ale i innych mieszkańców Torunia będą również sauna oraz jacuzzi.

"Trzeba pamiętać, że ten basen budowany był w dużej mierze w czynie społecznym. Nie można porównać tego, jak wygląda teraz do jego początku, bo były inne możliwości, inne technologie i inne materiały. Tysiące osób nauczyły się tu jednak pływać, a ja sam prowadzę tu zajęcia dla najmłodszych dzieci" - powiedział Jan Karpik, który w toruńskiej szkole pracował przez 44 lata.

Otwarcie zmodernizowanej pływalni jest tym ważniejsze, że inny basen przy ul. Bażyńskich działał do końca grudnia. Od 1 stycznia jest zamknięty, gdyż czeka go również gruntowana modernizacja i rozbudowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie