REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Najstarszy pomnik Kopernika wrócił do Parku Podzamcze w Olsztynie

  • Autor: PAP
  • 09 sie 2021 09:24
Najstarszy pomnik Kopernika wrócił do Parku Podzamcze w Olsztynie
Popiersie Mikołaja Kopernika, najstarszy pomnik Olsztyna, wrócił na cokół w Parku Podzamcze, fot. shutterstock

Popiersie Mikołaja Kopernika, najstarszy pomnik Olsztyna, wrócił na cokół w Parku Podzamcze. Popiersie astronoma w czerwcu zrzucili z cokołu wandale, przez kilka tygodni pomnik był poddawany renowacji - poinformował olsztyński ratusz.

REKLAMA

W czasie renowacji popiersie Kopernika zostało wyczyszczone, usunięto skorodowane uchwyty i zamocowania do cokołu oraz zamontowano nowe montowania.

"Zgodnie z prawem zgodę na powrót popiersia Mikołaja Kopernika na swoje miejsce musiał wydać Wojewódzki Konserwator Zabytków. Formalności te zostały spełnione" - podał olsztyński ratusz.

Popiersie Mikołaja Kopernika z Parku Podzamcze w pobliżu restauracji Cassablanca zostało wykonane jeszcze przed II wojną światową, gdy Olsztyn - zwany wówczas Allenstein - był miastem w Prusach Wschodnich. Inicjatorami ustawienia tego pomnika byli miejscy radni. Wykonano je w Berlinie w pracowni rzeźbiarza Johannesa Götza.

Pierwotnie spiżowe popiersie astronoma było umieszczone na postumencie pod architektonicznym baldachimem, wspartym na filarach i znajdowało się przed groblą zamkową. Stało tam do 1946 roku. Obecnie pomnik stoi w Parku Podzamcze, a na zmienionym cokole wykuty został napis w języku polskim: "Obrońcy grodu olsztyńskiego przed najeźdźcą krzyżackim. Wielkiemu Polakowi Mikołajowi Kopernikowi wdzięczni Polacy".

Kilkadziesiąt metrów dalej, z drugiej strony olsztyńskiego zamku znajduje się inny pomnik Kopernika, którego przechodnie często łapią za nos wierząc, że taki gest przynosi szczęście. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie