Za nami ciężki początek 2022 r. Choć w pewnym momencie informacje przytłaczały, pojawiały się również takie, które napawały optymizmem - jak choćby okrzyknięcie Pawilonu Polski na EXPO w Dubaju tytułem Best Large Pavillion. Przypominamy najważniejsze wydarzenia świata architektury i designu I kwartału 2022 r.
W obliczu wojny w Ukrainie, świat architektury i designu zmobilizował się i tworzy liczne akcje. Andrzej Pągowski w swojej najnowszej grafice, Aleksandra Morowiak tworząc symboliczny kolaż czy Martyna Wójcik-Śmierska projektując kotyliony do samodzielnego przygotowania - tak polscy projektanci wspierają Ukrainę.
Sprzeciw przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę wyraziło wiele środowisk, co obrazuje chociażby masowe wycofywanie się z rosyjskiego rynku firm z właściwie każdej branży. Stanowisko zajęło również wiele firm architektonicznych, w tym największe międzynarodowe biura.
Jedną z pierwszych międzynarodowych firm architektonicznych, która wydała oświadczenie, była holenderska pracownia MVRDV, mająca projekty w toku zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji – jedne i drugie zostały wstrzymane, choć – oczywiście, ze zgoła innych powodów.
W 60-tysięcznym Chełmie, niedaleko granicy z Ukrainą, w hali po Tesco powstał niezwykły punkt schronienia dla uchodźców. Czemu niezwykły? Powstał nie tylko w ekspresowym czasie - w ciągu 2 dni stworzono konstrukcję umożliwiającą schronienie dla 638 ludzi, ale również dlatego, że do jego budowy wykorzystano... papier. Wszystko dzięki inicjatywie architekta Huberta Trammera, który zainspirował się dziełem laureata Nagrody Pritzkera - Shigeru Bana.
Nie tylko polscy projektanci okazują wsparcie Ukrainie i potępiają rosyjską inwazję. Na Litwie powstała platforma udostępniająca za darmo plakaty i grafiki solidaryzujące się z Ukrainą. "(…) Zachęcamy twórców z całego świata do wzięcia w swoje ręce największej broni jaką jest kreatywność. Niech za jej pomocą pokażą światu prawdziwe oblicza tej strasznej inwazji" – czytamy na stronie Creatives for Ukraine.
Sztuka miejska cechuje się wyjątkową wrażliwością na zjawiska polityczne i społeczne. Nie inaczej jest i tym razem. W odpowiedzi na wojnę w Ukrainie polscy muraliści chwycili pędzle w dłoń i stworzyli kilka przekazów w przestrzeni naszych miast.
Krzysztof Miruć jest "twarzą" firmy Leroy Merlin, która nie podjęła decyzji o opuszczeniu rosyjskiego rynku. Architekt postanowił zawiesić współpracę z siecią sklepów.
Dwie sypialnie, dwie łazienki, 200 mkw. i fortepian - takie luksusy czekają na prezydenta USA Joe Bidena w Apartamencie Prezydenckim w stołecznym hotelu Marriott. Już dziś, 25 marca, prezydent pojawi się w Warszawie na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w związku z wojną w Ukrainie.
Jak tworzyć biznes oparty na rzemiośle? W jaki sposób przedłużyć życie budynków oraz przedmiotów? Czy da się budować bez śladu węglowego i produkować mniej śmieci? Jak „narysować” miasta, by były dobrym miejscem do życia i spełniały funkcje ośrodków gospodarczych na miarę XXI wieku? Między innymi o tym przez cztery dni rozmawiali architekci, projektanci, deweloperzy, inwestorzy i władze samorządowe podczas 6. stacjonarnej edycji 4 Design Days.
W trakcie 4 Design Days poznaliśmy zwycięzców kolejnej edycji konkursu Property Design Awards. Statuetki w 8 kategoriach trafiły do rąk zwycięzców podczas uroczystej gali, która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas 4 Design Days 2022. Organizatorem plebiscytu jest PropertyDesign.pl. W tym roku Jury przyznało także dwie Nagrody Specjalne.
Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju został wybrany najlepszym pawilonem w swojej kategorii (Best Large Pavilion) w konkursie The Exhibitor Magazine World Expo Awards. Projekt Pawilonu powstał w pracowni WXCA.
Dorastał w miejscu, w którym nie było wody pitnej, elektryczności i edukacji. Aby się kształcić, w wieku 7 lat jako syn przywódcy wioski przeniósł się do innej miejscowości, skąd wyjechał na stypendium do Niemiec. Jednocześnie nabywał fachu jako architekt i działał w fundacji na rzecz budowy szkoły w rodzinnej wiosce w Burkina Faso. Oto zdobywca tegorocznej nagrody Pritzkera - Francis Kéré.
11 stycznia odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego. Nagroda główna Grand Prix powędrowała do Dworca Kolejowego Wolsztyn spod kreski PL.architekci.
Wieża kompleksu Varso Place, będąca najwyższym budynkiem w UE, dwa biurowce miastotwórczej inwestycji Fuzja w Łodzi, budynek Akademii Medycznej przemieniony w biurowiec L'UNI - w roku 2022 finiszować będzie wiele wyczekiwanych, spektakularnych inwestycji biurowych.
Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku możemy spodziewać się muzealnego boomu. Warszawa od dawna czeka na co najmniej dwa wielkie otwarcia. Chodzi o Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Historii Polski, których budowa zakończy się w 2023 r. Ciekawie zapowiada się zarówno muzeum w Bolesławcu, jak i w Łebie mające szansę zostać wizytówkami miasta. Muzeum Bitwy Warszawskiej nie udało się otworzyć w 100-lecie triumfu Polaków nad bolszewikami, ale przyszły rok wydaje się pewny. Czekamy jeszcze na świetne projekty specjalistów od projektowania muzeów, czyli pracowni WXCA i Nizio Design International.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
architekt, właściciel AMC Chołdzyński
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM
Założyciel, Architekt eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Dyrektor Zarządzający, Architekt Estudio Lamela Polska
Właściciel, Architekt Studio S - Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski
Założyciel, Architekt KWK Promes