REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Największy żagiel na świecie powstanie w Dubaju

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 09 lis 2016 12:04

Rządowa jednostka odpowiedzialna za zarządzanie prądem i wodą w Dubaju rozpoczyna właśnie budowę swojej siedziby w Cultural Village w miejscowości Al Jadaf. Powstający obiekt będzie najwyższym i największym zeroenergetycznym obiektem rządowym na świecie. Swoją konstrukcją przypomina żagiel.

REKLAMA

Obiekt będzie nazywał się Al-Sheraa (co po arabsku oznacza "żagiel") zajmie ok. 140 tys. mkw. i ma być ukończony w 2019 roku. Będzie w nim pracować ok. 5 tys. osób. Aby zapewnić komfort pracy, energię do biur dostarczać będzie 16,5 mkw paneli fotowoltaicznych, które będą dostarczać ponad 3,500 kilowatogodzin (kW/h) energii.

Bryła Al-Sheraa inspirowana jest tradycyjnym budownictwem domów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie poszczególne pomieszczenia prowadzą na dziedziniec stanowiący centrum. Aby poradzić sobie z wysokimi temperaturami, żagiel zaprojektowano tak, by powstawały strefy zacienione. 

Co ciekawe, w obiekcie wykorzystano najnowsze technologie informatyczne - m.in. Internet Rzeczy, Big Data, Open Data czy Sztuczna Inteligencja zapewnią płynne działanie Al-Sheraa. Roboty zapewnią porządek i bezpieczeństwo,a aplikacje będą też zarządzać pracownikami. 

 

Obiekt ma docelowo być odznaczony platynowym certyfikatem LEED i spełniać standardy obiektu zeroenergetycznego. Siedziba instytucji to w 50% tereny zielone. Będzie zużywać 50% mniej wody, a dzięki dogodnemu połączeniu z komunikacją miejską promowane będzie korzystanie z transportu publicznego. 

Al-Sheraa będzie obiektem wyposażonym m.in. w strefę fitness, tor do joggingu, 700-osobowe audytorium, żłobek na 80 dzieci i parking na 1,500 samochodów. W budynku znajdzie się również biblioteka z widokiem na zatokę, kawiarnia, powierzchnia handlowa i inne udogodnienia, które będą dostępne dla pracowników i mieszkańców.

 źródło: TheBig5Hub.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie