W Kilchberg pod Zurychem, tuż obok głównej siedziby koncernu Lindt & Sprüngli AG powstaje "Dom Czekolady Lindt". Projekt architektoniczny powstał w pracowni Christ & Gantenbein z Bazylei.
Priora AG – od marca 2018 roku spółka zależna Eiffage Construction – zakończyła pierwszy etap prac przy budowie wielofunkcyjnego budynku użytkowego, w którym mieścić się będzie nowoczesne centrum muzealno-edukacyjno-badawcze szwajcarskiego producenta czekolady Lindt & Sprüngli AG.
Budynek wznoszony przez Priora AG ma łącznie pięć kondygnacji, w tym dwupoziomowy podziemny parking i trzy kondygnacje nadziemne. Jego wysokość wynosi 20 m, a powierzchnia zabudowy odpowiada w przybliżeniu wielkością boisku piłkarskiemu (93 metry długości i 45 metrów szerokości). Prace wykończeniowe wewnątrz budynku potrwają do końca września 2019 roku. Uroczyste otwarcie ekspozycji zaplanowane jest na 2020 r.
Jedną z głównych atrakcji centrum stanie się najwyższa na świecie fontanna czekolady Lindor, sięgająca 8 metrów, która będzie witała wchodzących do foyer budynku. Konstrukcja fontanny takiej wysokości stanowi istotne wyzwanie techniczno-budowlane. Poza tym we wnętrzu dla zwiedzających przygotowane zostaną też multimedialna i interaktywna ekspozycja o łącznej powierzchni 1 500 mkw. podzielona na 7 obszarów, dzięki której będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób uprawiane są kakaowce, z których ziaren pozyskiwane jest jest kakao, jak powstała pierwsza tabliczka czekolady, jak wygląda obecnie proces produkcji, jaki był i jest obecnie udział Szwajcarii w światowym przemyśle produkcji czekolady, a także będzie można spróbować różnych jej rodzajów. Powstanie również nowocześnie urządzona manufaktura czekolady, w której organizowane będą szkolenia na temat produkcji czekolady, z możliwością późniejszej degustacji w specjalnej sali bankietowej. W planach jest też elegancka pijalnia czekolady z miejscami do siedzenia wewnątrz i na zewnątrz budynku i największy na świecie sklep firmowy czekolady Lindt o powierzchni 500 mkw. Powstanie również centrum naukowo-badawcze, w którym prowadzone będą prace rozwojowe i szkolenia we współpracy ze specjalistycznymi jednostkami, kształcącymi przyszłe pokolenia szwajcarskich czekoladników (chocolatiers).
„Dom Czekolady Lindt” powstaje w niewielkiej miejscowości Kilchberg położonej nad brzegiem Jezioro Zuryskiego, w odległości zaledwie 6 km na południe od Zurychu (w północnej, niemieckojęzycznej części Szwajcarii). Inwestorem jest Fundacja „Lindt Chocolate Competence”. Łączny koszt inwestycji sięgnie 82 mln euro. Projekt architektoniczny „Domu Czekolady Lindt” powstał w pracowni Christ & Gantenbein z Bazylei. Zgodnie z zamysłem architektów, nowoczesna fasada budynku – do wzniesienia której wykorzystano 170 000 czerwonych i 50 000 białych cegieł (kolory flagi narodowej Szwajcarii) – będzie stanowiła kontrapunkt do historycznej fasady starej fabryki, a równocześnie doskonale wpisze się w istniejące otoczenie.
Ze względu na bliskość Zurychu i dobre połączenie komunikacyjne z miastem, „Dom Czekolady Lindt” ma stać się jedną z głównych atrakcji turystycznych okolicy – celem wycieczek dla turystów, rodzin i wielbicieli czekolady ze Szwajcarii oraz z całego świata.
Centrum położone jest przy Placu Czekolady 1, pod słynnym adresem Schokoladeplatz 1, tuż obok historycznego budynku fabryki, który wzniesiony został przez Rudolfa Sprüngli-Schifferli: syna założyciela pierwszej w Zurychu pijalni czekolady marki „Sprüngli i Synowie” w 1899 roku. W tym samym czasie odkupił on od spadkobierców słynną fabrykę Rudolpha Lindta w Bernie – wynalazcy rewolucyjnej technologii produkcji chocolat fondant, czyli pierwszej na świecie rozpuszczalnej czekolady, uzyskiwanej w tzw. procesie konszowania, czyli emulgacji i uszlachetniania smaku czekolady w ściśle kontrolowanej temperaturze. Był to początek spółki, a później koncernu Lindt & Sprüngli AG. Główna siedziba koncernu mieści się obecnie po sąsiedzku, pod tym samym adresem.
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci