REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Napis przestrzenny Gdańsk stanął na wyspie Ołowianka

  • Autor: PAP
  • 13 lis 2017 10:22
Napis przestrzenny Gdańsk stanął na wyspie Ołowianka
Autorami zwycięskiego projektu napisu są Kaja Pobereżny oraz Michał Podgórczyk źródło: Fundacja Gdańska

Konstrukcja przestrzenna z napisem Gdańsk stanęła w piątek wieczorem na wyspie Ołowianka nad brzegiem Motławy. Obiekt ma być nową atrakcją turystyczną miasta. Z okazji święta Niepodległości 11 listopada napis podświetlono na biało-czerwono.

REKLAMA

W uroczystości, której towarzyszył kilkuminutowy pokaz fajerwerków, wzięło udział kilkaset osób.

"Kochamy Gdańsk, ten skrawek ziemi na naszym globie. Warto przypomnieć, że w tym roku mija 1020 lat, kiedy nazwa naszego miasta po raz pierwszy została napisana ludzką ręką przez benedyktyna Jana Kanapariusza, który spisał żywot biskupa praskiego Wojciecha, późniejszego świętego, który w 997 r. przybył do Gdańska i - jak napisał Kanapariusz - ochrzcił tu wielu" - mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Napis, wzorem innych wielkich europejskich miast np. Amsterdamu, czy Porto, ma stać się promocją Gdańska oraz nową atrakcją turystyczną, zachęcającą do robienia pamiątkowych zdjęć.

Konstrukcja usytuowana jest na wyspie Ołowianka, w pobliżu siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Jest wysoka na 2,4 m. długa na 15 m. Waży prawie 7,5 tony.

Napis jest wykonany z blachy kortenowej o kolorze przypominającym rdzę, stanowiącej zewnętrzny kontur trójwymiarowej struktury, wypełnionej białą kontrastującą blachą. Litery zostały zabezpieczone żywicą poliestrową, nadającą im odporność na warunki atmosferyczne. Napis jest też podświetlony ledami.

W pierwszym etapie konkursu na projekt napisu wzięło udział prawie 50 zespołów. Zgłosiły się doń prywatne osoby, studenci studiów artystycznych oraz biura projektowe. Do drugiego etapu jury, w którym zasiadali m.in. przedstawiciele Urzędu Miejskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych, wytypowało 6 projektów. Można było na nie głosować na portalu trojmiasto.pl. Oddano prawie 9 tys. głosów.

Autorami zwycięskiej koncepcji zostali Kaja Pobereżny oraz Michał Podgórczyk z Trójmiasta. Na ich pracę oddano 26 proc. głosów. W ostatecznej decyzji, kto zostanie laureatem konkursu, wynik głosowania internautów stanowił jedną piątą całej oceny, reszta należała do jury.

Łączny koszt powstania napisu Gdańsk wyniósł 110 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie