×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Narodowe Centrum Nauki rozpoczęło działalność w nowej siedzibie

  • Autor: PAP
  • 17 gru 2018 14:12
Narodowe Centrum Nauki rozpoczęło działalność w nowej siedzibie
fot. shutterstock

Narodowe Centrum Nauki w Krakowie rozpoczęło działalność w nowej siedzibie – przy ul. Twardowskiego. - To pierwsza tak ważna instytucja ulokowana poza obecną stolicą Polski – powiedział w poniedziałek podczas inauguracji wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin.

REKLAMA

Narodowe Centrum Nauki w Krakowie kupiło od spółki Moonoffice nowy, pięciokondygnacyjny budynek za prawie 68 mln zł. Środki na zakup pochodziły z budżetu państwa - NCN jest agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). W biurowcu, usytuowanym nieopodal Centrum Kongresowego ICE Kraków, ok. 170 pracowników będzie miało do dyspozycji 5,3 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni. Przewidywany jest także wzrost zatrudnienia.

Wcześniej, przez ostatnie siedem lat, NCN wynajmowało lokum w Biprostalu przy ul. Królewskiej, gdzie zajmowało 3,5 tys. m kw. powierzchni.

- To pierwsza tak ważna instytucja ulokowana poza obecną stolicą Polski - powiedział o NCN wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. W jego ocenie NCN jest ogromną szansą dla Krakowa. Wicepremier dodał również, że ulokowanie ośrodka poza Warszawą jest przejawem filozofii deglomeracji. - Idea zrównoważonego rozwoju Polski powinna się wyrażać także tym, że kluczowe instytucje ulokowane są w innych miastach niż stolica - ocenił.

Gowin chciałby, aby NCN dalej troszczyło się o jakość badań naukowych i było otwarte na współpracę międzynarodową. Jak mówił, jego życzeniem jest, by "NCN było tym, czym jest, by było nie tylko instytucją, ale także środowiskiem, które walczy o to, aby w polskiej nauce panowały standardy doskonałości, transparentności, żeby było instytucją i środowiskiem, które zdecydowanie zwiększa umiędzynarodowienie polskiej nauki".

Dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki zaznaczył, że NCN spełnia standardy krajów, w których nauka działa na najwyższym poziomie. Najważniejsze zaś decyzje w NCN - podkreślił - podejmują naukowcy, a nie urzędnicy, a finansowanie badań jest niezależne od bieżącej polityki. NCN, tak jak instytucje w innych rozwiniętych krajach, umożliwia także prowadzenie badań kontrowersyjnych.

- Jedynym kryterium jest prawda i jakość naukowa. Wolność badań naukowych jest jednym z warunków do funkcjonowania nowoczesnego państwa - zaznaczył Błocki. Jak zwrócił uwagę, otwarcie nowej siedziby odbywa się w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W ciągu trzech ostatnich lat, dzięki decyzjom MNiSW, dotacja NCN wzrosła z 871 mln zł do prawie 1,3 mld zł, czyli o ponad 40 proc. - Pozwala to rozwijać ofertę grantową - zaznaczył dyrektor NCN.

Podczas poniedziałkowej uroczystości wicepremier wręczył także nominacje członkom Rady NCN na kadencję 2018-2020. Rada pełni kluczową rolę w NCN, jest złożona z 24 naukowców, prezentujących różne obszary badawcze.

Narodowe Centrum Nauki zostało powołane do życia ustawą z 2010 r. Działalność rozpoczęło w 2011 r.

Centrum wspiera działalność naukową w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. NCN szczególnie wspiera młodych uczonych, z myślą o których ustanowił m.in. finansowe Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Współpracuje m.in. z Towarzystwem Maxa Plancka.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie