NFOŚiGW wesprze termomodernizację XIII-wiecznego kościoła w PoznaniuPAP - 15-10-2019 15:45


Poznański kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia zostanie poddany termomodernizacji. Prace w świątyni, której historia sięga XIII w., będą możliwe dzięki dotacji i pożyczce z NFOŚiGW.

Koszt całkowity inwestycji to ponad 5,2 mln zł. Prace potrwają do końca 2021 roku. Kościół jest najstarszą świątynią lewobrzeżnej części Poznania. Termomodernizacja obejmie kościół i przylegające obiekty.

NFOŚiGW poinformował we wtorek, że poznański Dom Zakonny Towarzystwa Jezusowego otrzyma na poprawę efektywności energetycznej zabytkowych budynków ponad 4,7 mln zł dotacji i przeszło 524 tys. zł pożyczki.

Jak poinformował rzecznik prasowy Funduszu Sławomir Kmiecik, umowę potwierdzającą przekazanie pieniędzy podpisał z przełożonym poznańskiego Domu Zakonnego Towarzystwa Jezusowego ks. Dariuszem Michalskim prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.

Celem przedsięwzięcia jest zastosowanie usprawnień termomodernizacyjnych i wykonanie systemu zarządzania energią dla obiektów zabytkowych.

"Zakres prac termomodernizacyjnych obejmie ocieplenie przegród budowlanych, wymianę i docieplenie stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację systemu grzewczego oraz modernizację systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej. Powstanie instalacja OZE, wymienione zostanie także oświetlenie na LED" - podał rzecznik.

Termomodernizacja kościoła i kaplicy Matki Bożej Różańcowej wraz z kamienicą i oficyną potrwa do końca 2021 r.

Jezuici poinformowali na stronie internetowej kościoła, że podpisanie umowy "to efekt prawie trzyletnich ludzkich starań o to, by w naszym wspaniałym i jakże ważnym dla historii Poznania i Polski kościele i sanktuarium zapanował klimat sprzyjający modlitwie, żeby nam po prostu było cieplej". "Jest to również, a może przede wszystkim efekt naszej wspólnej modlitwy w tej intencji za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli" - podali gospodarze świątyni.

Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia w Poznaniu zbudowano w XIII w. Jego wczesnogotyckie mury tworzą do dzisiaj filary świątyni. Około 1500 r. w późnogotyckim stylu została dobudowana kaplica Matki Boskiej Różańcowej. Późniejsze modernizacje i częściowe przebudowy świątyni były spowodowane powodziami i pożarami.

Do kościoła przylegają dwa skrzydła podominikańskich zabudowań klasztornych, w części pochodzących z XV w., co podnosi wartość zabytkową świątyni. Od 1920 r znajduje się ona pod opieką Jezuitów.