×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nie będzie pola golfowego. Białe Morza zmienią się w wielką zieloną przestrzeń miejską

  • Autor: www.krakow.pl
  • Opublikowano: 21 lip 2022 12:20
Nie będzie pola golfowego. Białe Morza zmienią się w wielką zieloną przestrzeń miejską
fot. Unsplash

Pierwotnie miało powstać pole golfowe. Jednak Białe Morza, czyli 35-hektarowy poprzemysłowy teren w Krakowie blisko doliny rzeki Wilgi i w rejonie ulic Podmokłej i Herberta,  stanie się wielkim zielonym terenem z elementami parku i infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.

REKLAMA

  • Nie będzie pola golfowego, ale wielki, pełen zieleni miejski teren dla krakowian.
  • Kierunek przeznaczenia i zagospodarowania Białych Mórz wyznaczą mieszkańcy w ramach prac warsztatowych.

Zdecydowaliśmy, by opracować nową koncepcję tego otwartego terenu – jako miejsca zielonego z obszarami rekreacji, ścieżkami do biegania, dla rolkarzy, z elementami parkowymi. Dzięki temu ten obszar będzie dostępny dla większej liczby krakowian – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej i komunalnej.

Kierunek przeznaczenia i zagospodarowania Białych Mórz wyznaczą mieszkańcy w ramach prac warsztatowych, które zostaną zorganizowane na przełomie września i października. Zagospodarowaniem terenu w przyszłości zajmą się dwie miejskie jednostki: Zarząd Zieleni Miejskiej i Zarząd Infrastruktury Sportowej - podaje oficjalny portal miejski Krakowa.

Zielona przestrzeń do spaceru

Białe Morza to ogólnodostępny, otwarty teren zielony z elementami parku i infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Co ważne, tereny Białych Mórz są dostępne dla mieszkańców.

W jego sąsiedztwie, za oddzielającą ulicą Podmokłą, znajdują się tzw. małe Białe Morza – działka z dziką zieloną roślinnością o powierzchni ok. 18 hektarów. Dokumenty planistyczne określają, że ten teren ma być przeznaczony pod zieleń izolacyjną i urządzoną. – Chcemy, by te tereny zachowały swój naturalny charakter – dodaje Andrzej Kulig. W tym miejscu znajduje się psi wybieg.

Zmiany w dobry kierunku

Jednym z pomysłów na zagospodarowanie części tego terenu była budowa pola golfowego. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zawarł umowę dzierżawy tego terenu na okres 30 lat z Golf&Spa Resort. Miało powstać pole golfowe i kompleks sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców. Z uwagi na niewywiązywanie się z zapisów umowy, umowa została rozwiązana w listopadzie 2020 r. Dzierżawca jednak nie zdecydował się na przekazanie terenu, w związku z czym ZIS skierował sprawę do sądu. Postępowanie komornicze i przejęcie przez miasto tego terenu nastąpiło pod koniec 2021 r. - podaje oficjalny portal miejski Krakowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie