REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Nie ma złotego środka na neutralność klimatyczną w budownictwie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 31 sty 2022 17:08
Nie ma złotego środka na neutralność klimatyczną w budownictwie
Debata 4DD „Neutralność klimatyczna w budownictwie. Niewiele czasu, wiele do zrobienia”. Fot. PTWP.
Nie ma złotego środka na neutralność klimatyczną w budownictwie
Nie ma złotego środka na neutralność klimatyczną w budownictwie
Nie ma złotego środka na neutralność klimatyczną w budownictwie
Nie ma złotego środka na neutralność klimatyczną w budownictwie
Nie ma złotego środka na neutralność klimatyczną w budownictwie
Nie ma złotego środka na neutralność klimatyczną w budownictwie
Nie ma złotego środka na neutralność klimatyczną w budownictwie
Nie ma złotego środka na neutralność klimatyczną w budownictwie
Nie ma złotego środka na neutralność klimatyczną w budownictwie
Nie ma złotego środka na neutralność klimatyczną w budownictwie

Drewno nie jest idealną receptą na neutralność klimatyczną, bo go brakuje. Certyfikaty wielokryterialne pomagają, ale też nie załatwią sprawy, zwłaszcza że tylko 2-3 proc. budynków mieszkalnych się o nie stara. Nie ma zatem idealnych rozwiązań. Na pewno wiadomo, że bezcenna jest zieleń nie tylko na ulicach czy chodnikach, ale też na fasadach i dachach budynków, tworząc żywe ekosystemy. Taki obraz walki ze śladem węglowym wyłonił się podczas debaty 4DD „Neutralność klimatyczna w budownictwie. Niewiele czasu, wiele do zrobienia”.

REKLAMA

  • Robert Konieczny, założyciel KWK Promes: Budynki jako żywe ekosystemy. Wprowadzenie do miast więcej zieleni to podstawa.
  • Artur Pollak, prezes APA Group: Budynek powinien być jak smartfon. Musi mieć zmienne oprogramowanie, bo często się zmienia.
  • Waldemar Niedziela, Business Developer CBS Somfy Polska: Ekopaszporty dla produktów czy instalacji elektrycznych niosą ze sobą wiarygodne źródło informacji o pochodzeniu produktu.
  • Marta Weber-Siwirska, prezes zarządu Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone: Tworząc tzw. dachy biosolarne, nie tylko wydłużamy żywotność paneli, ale też podnosimy ich efektywność.
  • Szymon Wojciechowski, prezes zarządu APA Wojciechowski: Trzeba ludziom uświadomić, że mieszkanie niecertyfikowane być może za 20 lat nigdy się nie sprzeda.
  • Adam Białobrzeski, współzałożyciel pracowni FAAB: Musimy sadzić lasy, ale i tak dopiero za 50 lat będziemy mogli mówić o drewnianym budownictwie ekologicznym.
  • Marcin Sawicki, dziennikarz Dzień Dobry TVN: Neutralność klimatyczna jest pojęciem niezwykle złożonym. Ma wiele aspektów.
  • Janusz Komurkiewicz, członek zarządu ds. marketingu Fakro: Drewno to materiał odnawialny i łatwo go pozyskiwać, natomiast jego zasoby się kurczą.

– Neutralność klimatyczna jest pojęciem niezwykle złożonym. Ma bardzo wiele aspektów. Które są te najtrudniejsze, a które w naszej, polskiej rzeczywistości łatwiej jest osiągać? – zagaił dyskusję Marcin Sawicki, dziennikarz Dzień dobry TVN.

Producenci śledzą trendy i muszą się do dostosować do zmieniającej się rzeczywistości i potrzeb. – Optymalizowanie łańcucha dostaw i liczenie śladu węglowego, który już niedługo wszyscy będziemy musieli raportować regularnie, to działania oczywiste. Przed nami wiele wyzwań. Dzisiaj produkcja musi być ekologiczna, bazująca na zielonej energii. My na przykład, na swoich terenach uprawiamy wierzbę energetyczną, którą regularnie kosimy i wykorzystujemy jako źródło ciepła – tłumaczy Janusz Komurkiewicz, członek zarządu ds. marketingu Fakro.

W tym procesie nie brakuje zagrożeń. Jednym z ważniejszych jest deficyt drewna.

– Nasze produkty bazują na sośnie. Z kolei całe budownictwo wykorzystuje drewno konstrukcyjne. Jest to materiał odnawialny i łatwo go pozyskiwać, natomiast niestety jego zasoby się kurczą. Trend zielonego budownictwa powoduje, że potrzebujemy go coraz więcej. Na dodatek polityka Lasów Państwowych doprowadza do tego, że mnóstwo polskiego drewna idzie na eksport. To są realne problemy – wylicza Janusz Komurkiewicz

Musimy sadzić lasy, ale to nie wystarczy 

Na aspekt ekologii w budownictwie największy wpływ ma cena mediów. – W ostatnim czasie wszystkie projekty, które zaczynamy realizować, kiedyś były nierealizowalne. Na przykład niewielki budynek w Warszawie wcześniej nie miał szans na realizację w tak zaawansowanej formie, jak to się dzieje dzisiaj. Uzbrojony zostanie m.in. w pompy ciepła, pełną automatykę, magazyn energii i baterie fotowoltaiczne – wylicza Adam Białobrzeski, współzałożyciel pracowni FAAB.

To jednak, jak zaznacza, jest zdecydowanie za mało, ponieważ nie są to budynki z konstrukcją drewnianą, a te wszystkie urządzenia można nazwać gadżetami.

– Tymczasem nie tędy droga. Drewna rzeczywiście brakuje, ale nie tylko w Polsce. Po prostu musimy sadzić lasy, ale trzeba pamiętać, że dopiero za 50 lat będziemy mogli mówić o prawdziwym, drewnianym budownictwie ekologicznym. To, co się dzieje dzisiaj, nazwałbym jedynie chwilowym trendem – uważa Adam Białobrzeski. 

Mieszkanie bez certyfikatu się nie sprzeda 

Nie tylko wznoszenie budynków jest problemem kontekście neutralności klimatycznej, ale także ich eksploatacja. – Nawet jeżeli znacznie zredukujemy ślad węglowy procesu budowlanego, którego tak naprawdę nikt nie potrafi dobrze policzyć, bo nie ma danych wyjściowych, to należy dopilnować, aby długoletnie użytkowanie tego obiektu nie zniweczyło wysiłku podjętego przy jego budowie – zwraca uwagę Szymon Wojciechowski, prezes zarządu APA Wojciechowski.

Dlatego, jak dodaje założyciel APA Wojciechowski, nie możemy zaniedbać niczego. – Ala jedno wiadomo na pewno: nie ma jednego rozwiązania – uważa Szymon Wojciechowski.

Jednocześnie zwraca uwagę na to, że nowoczesne budownictwo komercyjne jest certyfikowane w 95 proc. - Tymczasem tylko 2-3 proc. budynków mieszkalnych ma certyfikat. Jedynym kryterium zakupu jest cena. Może przez rosnące ceny gazu ludzie zaczną myśleć o kosztach eksploatacji. Trzeba im uświadomić, że mieszkanie niecertyfikowane być może za 20 lat nigdy się nie sprzeda. Taka powinna być polityka - podkreśla Szymon Wojciechowski. 

Ekopaszport ujawni prawdę o produkcie 

Podobnie jak wielokryterialne certyfikacje budynków, również certyfikacje środowiskowe dotyczące recyklingu powinny być drogowskazem dla dbających o środowisko inwestorów i konsumentów.

- Świadomy inwestor nie kupi produktu, który na przykład został ściągnięty z Australii tylko dlatego, że ma ładną kolorystykę, bo nie będzie miał odpowiedniego certyfikatu. Certyfikacja, która w ślad za dyrektywami do nas przychodzi, rzeczywiście stawia bardzo mocne kryteria, wymuszając na producentach i pozostałych uczestnikach procesu projektowo-budowlanego sprostanie jej wymaganiom. Ekopaszporty dla produktów czy instalacji elektrycznych niosą ze sobą wiarygodne źródło informacji na temat tego, co to jest za produkt - twierdzi Waldemar Niedziela, Business Developer CBS Somfy Polska.

Podkreśla, że certyfikaty środowiskowe powinny być następnym po certyfikacji wielokryterialnej krokiem w stronę neutralności klimatycznej. 

Więcej zieleni w miastach 

Jednak trzeba pamiętać, że certyfikaty wielokryterialne nie są złotym środkiem na neutralność klimatyczną. - Oczywiście, gdyby wszystkie niecertyfikowane budynki mieszkalne objąć certyfikacją, to byłoby znacznie lepiej. Jednak dla mnie to jest za mało - zaznacza Robert Konieczny, założyciel KWK Promes.

W tej chwili pracownia KWK Promes pracuje nad budynkiem, który w całości jest zielony.

- To nie będzie tylko zielony dach, ale tak naprawdę zielone wzgórza. Elewacje też utoną w zieleni. Wprowadzamy żywy ekosystem. Mamy takie założenie, żeby to miejsce było czymś więcej niż tylko funkcjonalnym budynkiem. Nie jest to łatwe, ponieważ pracujemy z bardzo świadomymi deweloperami, a pewne rzeczy - mam nadzieję, że tak się nie stanie - potrafią się rozbić o pieniądze. Realizacja tego projektu jest moim marzeniem, bo chciałbym do miast wprowadzać więcej zieleni. To jest podstawa - tłumaczy Robert Konieczny, założyciel KWK Promes. 

Budynek jak smartfon 

Nowoczesny budynek musi mieć zmienne oprogramowanie, ponieważ w czasie całego swojego cyklu życia, często się zmienia. - Powinien być jak smartfon. W tej chwili na salony wchodzi przemysł 4.0, co oznacza, że jesteśmy w stanie wszystko opomiarować i zdobyć dane, w których tkwi olbrzymia siła - tłumaczy Artur Pollak, prezes APA Group.

Firma od 15 lat zajmuje się technologią BMS-ową. - Dobra parametryzacja obiektu - czy to hotelu pięciogwiazdkowego, budynku przemysłowego czy osiedla - pozwala uzyskać nawet 40-procentową poprawę efektywności energetycznej. Dobrze jest, gdy technologia jest projektowana razem z architektami, dlatego że wtedy można zmaksymalizować efektywność energetyczną - zaznacza Artur Pollak.

Warto pamiętać, że nowe technologie służą także istniejącym obiektom. - Najważniejsze jest dobre opomiarowanie, ponieważ trzeba mieć pełną wiedzę, aby słusznie wnioskować. Wprowadziliśmy na rynek platformę zarządzającą wszystkimi mediami i z przykrością muszę przyznać, że w zeszłym roku nikt się nią nie interesował. Dzisiaj, gdy ceny energii poszybowały, nie nadążamy z odpowiadaniem na pytania o to narzędzie. Skalowalność tego typu rozwiązań jest doskonała. Można je stosować we wszystkich obiektach - wyjaśnia Artur Pollak. 

Rynek zielonych dachów się rozpędza 

Bardzo ważnym elementem walki o neutralność klimatyczną jest edukacja. Dobrym przykładem na luki w naszej wiedzy jest fotowoltaika. - Mało kto wie, że łącząc fotowoltaikę z zielonym dachem, czyli tworząc tzw. dachy biosolarne, nie tylko wydłużamy żywotność paneli, ale też podnosimy ich efektywność. Badania mówią nawet o 8 proc. - tłumaczy Marta Weber-Siwirska z Katedry Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone.

Dzieje się tak dlatego, że wyższa temperatura obniża efektywność paneli. - Tymczasem na zielonym dachu maksymalna temperatura, którą możemy uzyskać wynosi 40 stopni. Natomiast dach tradycyjny, bitumiczny potrafi się nagrzać do 100 stopni - wylicza Marta Weber-Siwirska.

Zielone dachy to także retencja wody opadowej, redukcja hałasu, ale też temperatury, co się przekłada na miejską wyspę ciepła. Dlatego samorządy coraz częściej promują takie rozwiązania, wprowadzając ulgi podatkowe.

- Pierwszy był Wrocław. Stosowna uchwała obowiązywała już od 2015 r. Wprowadziła zwolnienie od podatków. Z kolei w 2020 r. Dąbrowa Górnicza zapewniła dofinansowanie budowy zielonego dachu. W zeszłym roku aż cztery miasta: Katowice, Kalisz, Toruń i Bielsko-Biała, zdecydowały się na ulgi podatkowe, albo na dotacje. Zatem rynek zielonych dachów się rozpędza - wylicza Marta Weber-Siwirska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.